ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2022 ΣΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΓΕΛ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ – ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ

• ΠΡΟΣΕΥΧΗ από το μαθητή της Β’ Λυκείου Μιχαήλ Άγγελο Κώστογλου.
  • Ανάγνωση των πρακτικών, παράδοση της Σημαίας στους σημαιοφόρους και παραστάτες
  • Επίδοση των βραβείων και αριστείων στους/στις μαθητές/τριες που πρώτευσαν και αρίστευσαν κατά το σχολικό έτος 2021-2022 καθώς και ειδικού επαίνου σε μαθητή.

Απαγγελία ποιημάτων

• ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ, Γεωργίου Σημηριώτη, από τη μαθήτρια της Α΄Λυκείου Γαβριέλα Μανωλίτση
  • ΟΚΤΩΒΡΗΣ ΤΟΥ 40, Γιάννη Ρίτσου, από το μαθητή της Α΄λυκείου Μιχάλη Γαζή.
  • Απόσπασμα από το ΑΣΜΑ ΗΡΩΙΚΟ ΚΑΙ ΠΕΝΘΙΜΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΑΜΕΝΟ ΑΝΘΥΠΟΛΟΧΑΓΟ ΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ, Οδυσσέα Ελύτη, από το μαθητή της Α΄Λυκείου Παναγιώτη Κατζάνη.
  • Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ, Άγγελου  Σικελιανού, από το μαθητή της Γ΄Λυκείου Χρήστο Σαμαρά.
  • ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ 1944: «ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ», Γιάννη Ρίτσου, από τη μαθήτρια της Α΄Λυκείου Τάνια Νιάρχου.
  • Ο ΛΑΟΣ, Γιάννη Ρίτσου, από το μαθητή της Β΄Λυκείου Μιχαήλ Άγγελο Κώστογλου.

Προβολή βίντεο

• «EDUCATION FOR DEATH». Μία αντιφασιστική ταινία κινουμένων σχεδίων του Walt Disney από το 1943, που περιγράφει πώς εκπαιδεύονται τα παιδιά στη ναζιστική Γερμανία
  • ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΝ ΕΝΑΡΞΗΣ ΕΛΛΗΝΟΪΤΑΛΙΚΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ
  • ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΗΠΕΙΡΩΤΙΣΣΕΣ (τραγούδι: Γιώργος Κατσαρός/ Πυθαγόρας/ Μαρινέλλα). Προβάλλονται εικόνες γυναικών που συμμετείχαν με το δικό τους τρόπο στον πόλεμο.
  • ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΝ ΤΗΣ ΕΙΣΒΟΛΗΣ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΩΝ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ
  • ΜΗ ΜΕ ΡΩΤΑΣ (τραγούδι: Μάνος Λοΐζος/Λευτέρης Παπαδόπουλος/ Μάνος Λοΐζος). Προβάλλονται εικόνες που φανερώνουν παραστατικά τη φρικαλεότητα του πολέμου.

Τοπική Ιστορία

• Ημερολόγιο Κατοχής της Μυτιλήνης, 1942-1944, του Εσπεντίντο Ντανκά, ηγουμένου της Φραγκοκκλησιάς, από το αρχείο της φιλολόγου του Πρότυπου ΓΕΛ Μυτιλήνης κυρίας Μαρίας Ζαφειρίου.

Ανάγνωση από τις φιλολόγους του Πρότυπου ΓΕΛ Μυτιλήνης Μαριάνθη Καλλονιάτου και Σεβαστή Τσάλτα.

Χορωδία

• ΑΚΟΡΝΤΕΟΝ (τραγούδι: Μάνος Λοϊζος/ Γιάννης Νεγρεπόντης)

Μαθητές και μαθήτριες χορωδίας (αλφαβητικά): Βουρνάζος – Πατέστος Δημήτρης (μπάσο), Γιαμουγιάννης Δημήτρης, Ελευθερίου Παναγιώτα, Καζαντζή Αθηνά, Κουμαρά Χριστίνα, Παναγόπουλος Παναγιώτης (κιθάρα), Παπαγεωργίου Μέλπω, Σέλικε Ολίβια, Σκορδά Ελένη, Στεφανάκη Βικτωρία, Τζανετέλλη Ζένια (κιθάρα), Φώτη Χριστιάνα (ακορντεόν), Χτενέλλη Αγγελική.

Συντονισμός χορωδίας: Μάρθα Αναγνωστοπούλου, καθηγήτρια μουσικής του Προτύπου Γυμνασίου Μυτιλήνης

Ανάγνωση προγράμματος: Βασίλης Καντιάνης Α΄ Λυκείου

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Καλλονιάτου Μαριάνθη/ Τσάλτα Σεβαστή

img2 img3 img4 img5 img6 img11 img12 img13 img21

Μαθητική Παρέλαση, 28η Οκτωβρίου 2022!

Στιγμιότυπο από την Παρέλαση της 28ου Οκτωβρίου 2022!

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες!

Μας κάνετε περήφανους!

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/lykpeirm/2022/10/29/eortasmos-tis-28is-oktovrioy-2022-sto-protypo-gel-mytilinis-programma-eortasmoy/