Δ Ε Λ Τ Ι Ο   Τ Υ Π Ο Υ για διαθεματική διδασκαλία με θέμα: «Η Δημιουργία του Κόσμου στα Θρησκευτικά και τη Φυσική»

Μία ακόμη διαθεματική διδασκαλία υλοποιήθηκε στο σχολείο μας, με θέμα: «Η Δημιουργία του Κόσμου στα Θρησκευτικά και τη Φυσική». Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Α1 τμήματος, τη Δευτέρα 28 Φεβρουαρίου 2022, σε ένα συνεχόμενο δίωρο, είχαν την ευκαιρία να  εξετάσουν και να προσδιορίσουν βασικές αρχές και αξιώματα δύο επιστημών (Θεολογία και Φυσική) για τη δημιουργία του κόσμου και την εμφάνιση της ζωής. Συγκεκριμένα, οι δύο εκπαιδευτικοί, η κα Ελένη Παλαιολόγου (Φυσικός) και ο κ. Α. Ι. Καλαμάτας (Θεολόγος) έθεσαν προς διερεύνηση τα ερωτήματα: α) άραγε έχει ο Θεός σχέση με τις επιστημονικές θεωρίες της Φυσικής; β) μπορεί η Φυσική να αγνοήσει τη Θρησκεία; γ) γνωρίζουμε τι είναι ο χωροχρόνος; δ) δημιουργία από το κενό; ε) μπορεί να δημιουργηθεί ύλη από ενέργεια; προβληματίζοντας μαθητές και μαθήτριες για τη σχέση δύο θεωρητικά αντιτιθέμενων επιστημών. Το κείμενο του Ομότιμου Καθηγητή Θεωρητικής Φυσικής ΑΠΘ κ. Γεωργίου Ι. Γούναρη, με τίτλο: «Η μέρα η Μία», έγινε η αφορμή μαθητές και μαθήτριες να επεξεργαστούν διαθεματικό φύλλο εργασίας. Την διδασκαλία παρακολούθησε η κα Κατερίνα Καλφοπούλου, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Μαθηματικών 1ου ΠΕΚΕΣ Βορείου Αιγαίου και Σύμβουλος Παιδαγωγικής Ευθύνης του Σχολείου μας.

img1 1 img2 1 img3 1

.png

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/lykpeirm/2022/03/21/d-e-l-t-i-o-t-y-p-o-y-gia-diathematiki-didaskalia-me-thema-i-dimioyrgia-toy-kosmoy-sta-thriskeytika-kai-ti-fysiki/