Εκδήλωση για την Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος

Την Τετάρτη 02/02/2022 το Πρότυπο ΓΕ.Λ. Μυτιλήνης τίμησε με μια δίωρη εκδήλωση – που προβλήθηκε σε όλα τα τμήματα του σχολείου μέσω live streaming – την Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος. Κατά τη διάρκεια του αφιερώματος φωτίστηκε η «άγνωστη» εξέγερση των Ελλήνων Εβραίων του Άουσβιτς και τα ιατρικά πειράματα του Γιόζεφ Μένγκελε στο ίδιο στρατόπεδο. Παράλληλα, μέσω φωτογραφικού υλικού και ολιγόλεπτων video έγινε αναφορά στα στρατόπεδα των Ναζί, στους θαλάμους αερίων, στο τατουάζ με τον αριθμό μητρώου των μελλοθάνατων, στην Άννα Φρανκ, καθώς και σε μνημεία του Ολοκαυτώματος. Μετά από την ολοκλήρωση της παρουσίασης, οι μαθητές κάθε τμήματος μοιράστηκαν προβληματισμούς και απόψεις για τα μηνύματα του συγκλονιστικότερου γεγονότος της παγκόσμιας ιστορίας.

Επιμέλεια αφιερώματος: Βασιλεία Χατζηβασιλείου, φιλόλογος του Πρότυπου ΓΕ.Λ. Μυτιλήνης.

ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ.jpg.jpg

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/lykpeirm/2022/02/03/ekdilosi-gia-tin-imera-mnimis-toy-olokaytomatos/