Διάκριση μαθητών του σχολείου μας στην Πανελλήνια δράση «Μαθαίνοντας Επιστήμη μέσα από το Θέατρο»

Οι μαθητές της Α’ Λυκείου του Project της Αστρονομίας, συμμετείχαν στην Πανελλήνια δράση «Μαθαίνοντας Επιστήμη μέσα από το Θέατρο» (http://www.lstt.eu/) με την συγγραφή και παρουσίαση πρωτότυπης θεατρικής παράστασης και κέρδισαν το βραβείο καλύτερης συνολικής παρουσίασης και το βραβείο για τα καλύτερα σκηνικά και κοστούμια.

Δείτε τα αποτελέσματα από εδώ.

Οι μαθητές επέλεξαν μόνοι τους το επιστημονικό θέμα που σχετίζεται με τους αστερισμούς, έπλεξαν πρωτότυπο σενάριο κ, το πλαισίωσαν κατάλληλα με μουσική, χορό και τραγούδι, δημιούργησαν σκηνικό και κοστούμια, εκτέλεσαν το σενάριο και δούλεψαν για την παραγωγή του βίντεο.

Η δράση «Μαθαίνοντας επιστήμη μέσα από το θέατρο είναι μια πρωτοβουλία της Science View σε συνεργασία με το Τμήμα ΦΠΨ του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, την Ελληνογερμανική Αγωγή και το Κέντρο για την διάδοση Eπιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας-Noesis και τελεί υπό την Αιγίδα της Γενικής Διεύθυνσης Σπουδών Α/βάθμιας και Β/βάθμιας Εκπ/σης του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων. Κεντρικός άξονας της δράσης είναι η διαθεματική προσέγγιση της επιστήμης καθώς και η διεπιστημονική διασύνδεσή της με εκφάνσεις της τέχνης και του πολιτισμού (πνεύμα STEAM).

Αναλυτικά οι συντελεστές της βιντεοσκοπημένης παράστασης ήταν:
Εκφωνήτρια 1: Ιωάννα-Μαρία Σαβέλλη

Σόλο: Ελεάνα Στυλιανίδου

Επιμέλεια Βίντεο-Μοντάζ: Χρήστος Παπαμήτσος

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Ανδρονίκη Ταμβάκη, ΠΕ03

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/lykpeirm/2018/04/21/%ce%b4%ce%b9%ce%ac%ce%ba%cf%81%ce%b9%cf%83%ce%b7-%ce%bc%ce%b1%ce%b8%ce%b7%cf%84%cf%8e%ce%bd-%cf%84%ce%bf%cf%85-%cf%83%cf%87%ce%bf%ce%bb%ce%b5%ce%af%ce%bf%cf%85-%ce%bc%ce%b1%cf%82-%cf%83%cf%84%ce%b7/