Όμιλος Μαθηματικών

Σχολικό έτος 2012-13

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΕΚΠ/ΚΟΥ Βισκαδουράκης Βασίλειος
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ Μαθηματικός (ΠΕ3)
ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΟΜΙΛΟΥ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ ( και με “πρόσχημα” αυτό, διδασκαλία Μαθηματικών υψηλού επιπέδου, όπως αυτά που διδάσκονται στους Μαθηματικούς Κύκλους, που τα τελευταία χρόνια προωθούνται από τα σημαντικότερα Πανεπιστήμια της Αμερικής και πολλών άλλων χωρών).
ΤΑΞΗ Α’
ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

(Αν ο αριθμός των μαθητών υπερβαίνει τους 20 αιτιολογήστε γιατί)

Πιθανόν να υπερβαίνει, αν και μαθητές άλλων Σχολείων δηλώσουν ενδιαφέρον , πράγμα αναμενόμενο, μιας και στον Πειραιά δεν έχει ξαναλειτουργήσει παρόμοια προσπάθεια από τότε που διεκόπη αντίστοιχη (το 2008) από τον υποφαινόμενο.
ΣΤΟΧΟΙ
ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ/ΔΡΑΣΕΩΝ ΒΑΣΙΚΟΙ ΑΞΟΝΕΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ :

1: Εμβάθυνση στη διδακτέα ύλη της Α’τάξης και ολοκλήρωση της.

2: Διδασκαλία σε βάθος βασικών ενοτήτων και από την ύλη της Άλγεβρας και της Γεωμετρίας- Τριγωνομετρίας της Β’ τάξης.

3: Διδασκαλία ενοτήτων πέρα από το Αναλυτικό Πρόγραμμα (π.χ Μαθηματική Επαγωγή, Ανισότητες, Αρχή Περιστερώνα, Συνδιαστική, Στοιχεία Θεωρίας Αριθμών, Στερεομετρία ), και γενικά  Μαθηματικά που εξετάζονται σε Μαθηματικούς Διαγωνισμούς ( Εθνικούς και Διεθνείς).

ΩΡΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΩΣ 2  ή 4 (ανάλογα με τη ζήτηση που θα παρουσιαστεί από άλλα Σχολεία του Πειραιά.