ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟΝ 38ο ΠΑΓΚΡΗΤΙΟ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ

38ος Παγκρήτιος ΔιαγωνισμόςΟι μαθήτριες και μαθητές της Β΄τάξης του Γενικού Λυκείου Παλαιόχωρας συμμετείχαν στον 38ο Παγκρήτιο Λογοτεχνικό διαγωνισμό που διοργάνωσε ο Σύνδεσμος Φιλολόγων του Νομού Χανίων. Ζητούμενο του διαγωνισμού ήταν η ανάδειξη του ταλέντου των μαθητών στο επίπεδο της δημιουργικής «λογοτεχνικής» γραφής με θέμα ελεύθερο.
Οι μαθητές μας, Αιλένι Νικόλ, Ανουσάκη Άννα-Μαρία και Σηφάκης Δημήτρης, επηρεασμένοι από γεγονότα της επικαιρότητας και ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένοι πάνω σε ζητήματα κοινωνικής παθογένειας, επέλεξαν να γράψουν ποιήματα και σύντομα διηγήματα με θέματα την αυτοχειρία, τις γυναικοκτονίες , την απογοήτευση που μαστίζει τη νέα γενιά αλλά και την βαθύτατη πίστη στην ελπίδα που «πάντα» νικάει στο τέλος!