ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ

Φεστιβάλ Μαθητικής Δημιουργίας – Παρουσίαση Προγραμμάτων Σχολικών δραστηριοτήτων

Γενικό Λύκειο Παλαιόχωρας

IMG 2537

Οι μαθητές/τριες της Β΄Λυκείου Γενικού Λυκείου Παλαιόχωρας παρουσίασαν στις 5 Μαΐου 2022 στο Φεστιβάλ Μαθητικής Δημιουργίας, που συνδιοργανώθηκε από  τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση Χανίων και την Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων, στο Θέατρο «Μίκης Θεοδωράκης», το Πολιτιστικό Πρόγραμμα με τίτλο «Η ιστορία του σχολείου μας – Αξιοποίηση των αρχείων της  βιβλιοθήκης του σχολείου» που πραγματοποιήθηκε στην διάρκεια της σχολικής χρονιάς.

Οι μαθητές/τριες,  με την βοήθεια των εκπαιδευτικών Παπαδρακάκη Δημήτριο ΠΕ02, Μαλανδράκη Αντωνία ΠΕ02 και Σπελέτα Ευτυχία ΠΕ01  συνέλεξαν πληροφορίες  για την ιστορία του σχολείου από την ίδρυση του το 1912 έως σήμερα. Μελέτησαν την ιστορία του σχολείου αξιοποιώντας τα αρχεία και το Μουσείο του σχολείου μας και δημιούργησαν ένα βίντεο με την ιστορία του σχολείου.

Στον εκθεσιακό χώρο του θεάτρου αναρτήθηκε αφίσα της εργασίας των μαθητών/τριών.

Afisa