Σεμινάριο φωτογραφίας

Την Τρίτη 18 Φεβρουαρίου 2020, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, στα πλαίσια του μαθήματος project της Β’ τάξης, σεμινάριο φωτογραφίας από τον γνωστό Χανιώτη φωτογράφο Κωστή Πετράκη.

Στο σεμινάριο οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τα είδη φωτογραφίας, τις τεχνικές λήψης αλλά και την ιστορία της φωτογραφίας. Επίσης, στο σεμινάριο προβλήθηκαν φωτογραφίες από διάσημους ξένους αλλά και Έλληνες φωτογράφους καθώς και σπουδαίες φωτογραφίες του ίδιου του καλλιτέχνη, ενώ οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να τις σχολιάσουν και να θέσουν τα ερωτήματα τους στον κ. Πετράκη ο οποίος  με υπομονή και διαδραστικότητα κατάφερε να μας λύσει όλες τις απορίες και να μας μυήσει στον μαγικό κόσμο της φωτογραφίας.

Ευχαριστούμε ολόψυχα τον κ. Πετράκη για την επίσκεψή του και του ευχόμαστε καλή συνέχεια με την υπόσχεση να ακολουθούμε τις πολύτιμες συμβουλές του σε κάθε φωτογραφική μας λήψη.

Η εκπαιδευτικός Ποιμενίδου Θεοδώρα, ΠΕ06

Οι μαθητές της Β΄τάξης