ΕΟΡΤΗ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΓΕΛ ΜΥΚΟΝΟΥ

Αύριο Παρασκευή 28-10-2023

9.15   Προσέλευση Μαθητών Α Λυκείου

9.30 Παρουσίες μέσα στην Τάξη από τους υπεύθυνους τμημάτων και κατόπιν μεταφορά στο αμφιθέατρο.

Σε περίπτωση που υπάρχουν άλλοι μαθητές της Β η Γ λυκείου παραμένουν στο προαύλιο χώρο.

9.45  Έναρξη γιορτής Α Λυκείου

Ανάγνωση πρακτικού ,σώμα σημαιοφόρου και παραστατών, ανάγνωση κειμένων από τους μαθητές Κουτσούκο Μάριο και Χανιώτη Κων/νο, παρουσίαση βίντεο, ομιλία, παραδοσιακή μουσική από μαθητές, εθνικός ύμνος.

10.15 ΛΗΞΗ ΓΙΟΡΤΗΣ και αποχώριση από το σχολείο εκτός όσων επιθυμούν να παραμείνουν στους χορούς.

10.00  Προσέλευση μαθητών Β και Γ Λυκείου

10.05 παρουσίες  μέσα στην τάξη από τους υπεύθυνους τμημάτων .

10.15 έναρξη γιορτής Β-Γ Λυκείου

Ανάγνωση πρακτικού ,σώμα σημαιοφόρου και παραστατών, ανάγνωση κειμένων από τους μαθητές Μιχαέλα Ασημομύτη  και Γκέτσι θεοδώρα, παρουσίαση βίντεο, ομιλία, παραδοσιακή μουσική από μαθητές, εθνικός ύμνος.

11.00 Λήξη γιορτής και αποχώριση από το σχολείο εκτός όσων επιθυμούν να παραμείνουν στους χορούς.

11.00-11.30 παραδοσιακοί χοροί αφού πρώτα ολοκληρωθεί η μεταφορά καρεκλών πίσω στα τμήματα Α1,Α2,Α5.

ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ώρα 12.00 θα ακολουθήσει στέψη και επιμνημόσυνη δέηση στην προτομή της Ηρωίδας Μαντώ Μαυρογένη όπου θα παρευρίσκεται το σώμα σημαιοφόρου και παραστατών.

ΣΑΒΒΑΤΟ 28η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Το σώμα σημαιοφόρου και παραστατών ώρα 12.00 θα παρευρίσκεται στην Χώρα στην επίσημη Δοξολογία στον Ιερό Ναό της  Μητροπόλεως.

12.45 ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΡΕΛΑΣΗΣ ΜΕ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΝΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΜΑΝΤΩ ΜΑΥΡΟΓΕΝΟΥΣ

Άρα οι μαθητές συγκεντρώνονται πέριξ του Δημαρχείου.

Οι μαθητές που θα παρελάσουν θα φορούν μαύρα παπούτσια, σκούρο μπλέ παντελόνι η φούστα, άσπρο πουκάμισο  και οι διμοιρίτες πρέπει να εφοδιασθούν με άσπρα γάντια.

Μετά την λήξη της παρέλασης θα πραγματοποιηθούν παραδοσιακοί χοροί από τους μαθητές έμπροσθεν του Δημαρχείου εφ’ όσον το επιτρέψουν οι καιρικές συνθήκες.

;