Αρχική » Χωρίς κατηγορία » EUROVISION: RESHAPING EUROPE-A CONFERENCE ABOUT THE FUTURE OF EUROPE!

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.

EUROVISION: RESHAPING EUROPE-A CONFERENCE ABOUT THE FUTURE OF EUROPE!

Στις 18 Απριλίου 2018 στο Τεχνολογικό Πάρκο του Λαυρίου 70 μαθητές της Β’ Λυκείου του Γενικού Λυκείου Λαυρίου πραγματοποίησαν Ημερίδα με θέμα το μέλλον της Ευρώπης και τη συμβολή της εκπαίδευσης στην καλλιέργεια της ευρωπαϊκής συνείδησης. Οι μαθητές κατέγραψαν τις απόψεις τους σε δοκίμια και άρθρα και τις παρουσίασαν στους συμμαθητές και τους καθηγητές τους. Επίσης, οχτώ (8) ομάδες μαθητών ανέλαβαν την παρουσίαση του πολιτιστικού προφίλ 8 ευρωπαϊκών χωρών (Αυστρίας, Γερμανίας, Τσεχίας, Πορτογαλίας, Ισπανίας, Ρουμανίας, Ιταλίας και Ελλάδας). Εκτός αυτού, οι μαθητές ανέλαβαν ρόλους σε μια προσομοίωση συνεδρίασης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Ο αντίκτυπος της εκδήλωσης ήταν πολύ θετικός καθώς οι μαθητές εξοικειώθηκαν και με τη διαδικασία προετοιμασίας μιας Ημερίδας.