Αρχική » ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ » UNESCO » 1ο Μαθητικό Συμπόσιο του Δικτύου Λυκείων ΑSP’net UNESCO Κεντρικής Μακεδονίας

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.

1ο Μαθητικό Συμπόσιο του Δικτύου Λυκείων ΑSP’net UNESCO Κεντρικής Μακεδονίας

Επίσης συμμετείχαμε στο 1ο Μαθητικό Συμπόσιο του Δικτύου Λυκείων ΑSP’ net UNESCO Κεντρικής Μακεδονίας, που πραγματοποιήθηκε στις 6-7/03/2015, στα Εκπαιδευτήρια ΦΡΥΓΑΝΙΩΤΗ στη Θεσσαλονίκη με θέμα: ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΝΗΜΕΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ.

Το σχολείο μας  συμμετείχε στο καλλιτεχνικό μέρος, με Θεατρικό Δρώμενο γραμμένο από τους μαθητές μας, το οποίο και παρουσίασαν.

Επίσης ξεναγήθηκαν από τις συνοδούς καθηγήτριες κ. Σοφία Παπανικολάου και κ. Ευγενία Τράμπαρη, στα Βυζαντινά Μνημεία της πόλης.