Αρχική » ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ » ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.

ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ

Η φετινή σχολική χρονιά ήταν ξεχωριστή. Αξιοποιήσαμε τα μαθήματα του ωρολόγιου προγράμματος για να κάνουμε πρωτότυπες δράσεις μέσα στην τάξη ώστε όχι μόνο να αποκτήσουμε γνώσεις, αλλά και να περάσουμε ευχάριστα τις ώρες του μαθήματος.

Συγκεντρωθήκαμε στη βιβλιοθήκη του σχολείου, που για λίγες ώρες μετατράπηκε σε …Καφέ της Γνώσης. Εκεί χωριστήκαμε σε ομάδες και παρουσιάσαμε τα επιχειρήματά μας για τα προβλήματα που αφορούν τους νέους, καθώς απολαμβάναμε την σοκολατόπιτα της φιλολόγου μας, η οποία έπαιξε το ρόλο της..σερβιτόρας.

Στο μάθημα της Λογοτεχνίας αυτοσχεδιάσαμε… Με αφορμή μια εικόνα, δημιουργήσαμε την πλοκή μιας ιστορίας και την παρουσιάσαμε θεατρικά.

logotexniko1

logotexniko2