Μηχανογραφικά Δελτία-Επιλογές σχολών στις μεσαίες και χαμηλές βαθμολογίες

Ιούλ 202110

1ο επιστημονικό πεδίο, Ανθρωπιστικών Νομικών και Κοινωνικών Επιστημών

Φιλοσοφίας Ιωάννινων (μόρια 2020: 8650) και Πάτρας (μόρια 2020: 9925), Ιστορίας Αρχαιολογίας & Διαχείρισης Πολιτισμικών Αγαθών (μόρια 2020: 8625), Ιστορίας & Εθνολογίας (μόρια 2020: 7725), Ιστορίας Κέρκυρας (μόρια 2020: 7475): Μια από τις βασικές επιλογές των υποψηφίων του πεδίου είναι ο κλάδος και το επάγγελμα του φιλολόγου. Τα προαναφερθέντα τμήματα (και όχι μόνο) δίνουν στους αποφοίτους τη δυνατότητα ένταξης (για την εκπαίδευση) στον κλάδο ΠΕ02 Φιλολόγων. Υφίστανται διαφορές συγκριτικά με τα παραδοσιακά Φιλολογικά τμήματα, ωστόσο έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τους αποφοίτους των φιλολογικών τμημάτων τόσο για το δημόσιο όσο και για τον ιδιωτικό τομέα

2ο επιστημονικό πεδίο, Θετικών & Τεχνολογικών Επιστημών

Μηχανικών Οικονομίας & Διοίκησης (μόρια 2020: 4925). Το συγκεκριμένο τμήμα του Πανεπιστημίου Αιγαίου, σε όσους σπουδαστές επιλέξουν την κατεύθυνση Χρηματοοικονομικής Μηχανικής κατά τη διάρκεια των σπουδών τους, τους παρέχει τη δυνατότητα εγγραφής στο Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδος και συνεπώς τη δυνατότητα να εργαστούν και ως οικονομολόγοι – λογιστές ενώ παράλληλα καλλιεργεί σημαντικές γνώσεις και δεξιότητες οικονομικοδιοικητικής φύσεως.

3ο επιστημονικό πεδίο Επιστημών Υγείας & Πρόνοιας

Αγροτικής Ανάπτυξης (μόρια 2020: 3825). Σε ένα επιστημονικό πεδίο όπου κυριαρχούν κλασικά τμήματα υγείας όπως Ιατρική, Οδοντιατρική κ.λπ., το συγκεκριμένο τμήμα, που είναι κοινό και στο 3ο και στο 2ο επιστημονικό πεδίο και παρά το γεγονός πως η ονομασία του δεν παραπέμπει στον κλάδο της γεωπονίας, δίνει τη δυνατότητα στον ενδιαφερόμενο να σταδιοδρομήσει στην επιστήμη της γεωπονίας  και να δραστηριοποιηθεί στον πρωτογενή τομέα συνδυάζοντας πέρα από γνώσεις γεωπονίας και ένα ευρύτερα διεπιστημονικό υπόβαθρο. Βέβαια, με την εφαρμογή της ελάχιστης βάσης εισαγωγής το συγκεκριμένο τμήμα όπως και το τμήμα Μηχανικών Οικονομίας και Διοίκησης, εκ των πραγμάτων θα διαμορφώσει υψηλότερη βάση εισαγωγής.

4ο επιστημονικό πεδίο Οικονομίας & Πληροφορικής

Διοίκησης Οργανισμών, Μαρκετινγκ & Τουρισμού (μόρια 2020: 10750). Ένα τμήμα στη Θεσσαλονίκη το οποίο παρέχει ένα αρκετά διεπιστημονικό πρόγραμμα σπουδών συνδυάζοντας 3 κομβικά πεδία που έχουν να κάνουν με το management, το marketing ΚΑΙ τις τουριστικές σπουδές. Σημειωτέο πως μπορεί να το δηλώσει και να εισαχθεί κάποιος στο τμήμα που δεν δήλωσε και κάποια ξένη γλώσσα ως ειδικό μάθημα όπως τα λοιπά τμήματα που έχουν ως αντικείμενο τον τουρισμό!

Προσοχή: Η βάση για την εισαγωγή των υποψηφίων των Πανελλαδικών Εξετάσεων 2021 θα καθοριστεί από την Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής (ΕΒΕ), η οποία είναι το γινόμενο του Μέσου Όρου των βαθμολογιών όλων των υποψηφίων ανά επιστημονικό πεδίο επί του συντελεστή που έχει καθορίσει το κάθε Πανεπιστημιακό τμήμα.

από κάτω από: Μηχανογραφικά Δελτία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μηχανογραφικά Δελτία-Επιλογές σχολών στις μεσαίες και χαμηλές βαθμολογίες

Τα σχόλια είναι κλειστά.

20/4/1941: Ο στρατηγός Τσολάκογλου υπογράφει το πρωτόκολλο συνθηκολόγησης του ελληνικού στρατού με τις γερμανικές δυνάμεις εισβολής.

Ιούλιος 2021