Καταγγελία του Συλλόγου Διδασκόντων του ΓΕΛ Κόνιτσας

Νοέ 201919

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Γενικού Λυκείου Κόνιτσας και το 15μελές συμβούλιο των μαθητών του σχολείου καταγγέλλει ομόφωνα την εισβολή αγνώστων στον προαύλειο χώρο του σχολείου με σκοπό την αναγραφή συνθημάτων φασιστικού περιεχομένου στους εξωτερικούς τοίχους του σχολείου εν όψει του εορτασμού της επετείου για την εξέγερση του Πολυτεχνείου. Ταυτόχρονα εκφράζει την υπεράσπισή του στα δημοκρατικά ιδεώδη με κάθε μέσο και προωθεί τις αξίες της ειρήνης, της δημοκρατίας και της ελευθερίας,  ενώ αντιστρατεύεται απερίφραστα το φασισμό και τους εκφραστές του.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων

2 σχόλια στο άρθρο

“Καταγγελία του Συλλόγου Διδασκόντων του ΓΕΛ Κόνιτσας”

1. 22 Νοεμβρίου, 2019 στις 09:24       ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΝΙΤΣΑΣ Έγραψε:

Η παραπάνω καταγγελία του συλλόγου διδασκόντων και του 15μελους συμβουλίου των μαθητών του Γενικού Λυκείου Κόνιτσας, βρίσκει απολύτως σύμφωνους τον σύλλογο διδασκόντων και το 15μελες συμβούλιο των μαθητών του Γυμνασίου Κόνιτσας.
    Ο σύλλογος διδασκόντων του Γυμνασίου Κόνιτσας θεωρεί ότι η υπεράσπιση και προώθηση των δημοκρατικών ιδεωδών και η καταδίκη των φασιστικών ιδεών και μεθοδεύσεων, αποτελεί υπέρτατη αξία ζωής για τους λειτουργούς της Παιδείας.

Ο σύλλογος Διδασκόντων

2. 22 Νοεμβρίου, 2019 στις 09:38       ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΝΙΤΣΑΣ Έγραψε:

Η παραπάνω καταγγελία του συλλόγου διδασκόντων και του 15μελους συμβουλίου των μαθητών/τριων του Γ.Ε.Λ. Κόνιτσας, βρίσκει απολύτως σύμφωνους τον σύλλογο διδασκόντων και το 15μελές συμβούλιο των μαθητών/τριων του Γυμνασίου Κόνιτσας.

Ο σύλλογος Διδασκόντων

29/3/1896: Ο Σπύρος Λούης ο πρώτος Έλληνας Ολυμπιονίκης στο μαραθώνιο των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.
Ο Λούης έτρεξε τον μαραθώνιο σε χρόνο 2 ώρες, 58 λεπτά και 50 δεύτερα.

Νοέμβριος 2019

Ο Λούης έτρεξε τον μαραθώνιο σε χρόνο 2 ώρες, 58 λεπτά και 50 δεύτερα.