25η Μαρτίου

Με λαμπρότητα και κάθε επισημότητα τιμήθηκε η Επέτειος του εθνικού ξεσηκωμού της 25 ης Μαρτίου 1821 και ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου στα Ελληνικά Εκπαιδευτήρια Κοινότητας Κινσάσας.

Στις εορταστικές εκδηλώσεις των Σχολείων μας παρέστησαν η Πρέσβης της Ελλάδας στην Κινσάσα κ. Καλλιόπη Ντούτη, ο Μητροπολίτης Κινσάσας και Έξαρχος Κεντρώας Αφρικής κ.κ. Θεοδόσιος, ο Πρόεδρος της Ελληνικής Κοινότητας Κινσάσας κ. Γεράσιμος Ντούνης, η Υπεύθυνη των Σχολείων Ιατρός κ. Τριανταφύλλου, τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου της Ελληνικής Κοινότητας Κινσάσας και πλήθος ομογενών.

Μετά την καθιερωμένη δοξολογία στον Ιερό Ναό του Αγίου Νικολάου, ακολούθησε η μαθητική παρέλαση και η γιορτή που ετοίμασαν οι μαθητές και οι μαθήτριες με τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς, κ. Παυλάκου Αικατερίνη, Νηπιαγωγό, κ. Κουρέτα Κωνσταντίνα, Δασκάλα, κ. Κυριακοπούλου Φωτεινή, καθηγήτρια Πληροφορικής, κ. Σταματοπούλου Ευαγγελία, φιλόλογο. Τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε η Νηπιαγωγός κ. Παυλάκου.

Οι μαθητές καταθέτοντας ψυχή και καρδιά, τραγούδησαν, χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς και παρουσίασαν με μεγάλη επιτυχία το θεατρικό δρώμενο

«Το μεγάλο χρέος».

Τόλμησαν να αγγίξουν μνήμες που πονάνε, αρνούμενα να τις παραδώσουν στη λήθη. Η έκρηξη της Επανάστασης ξεκίνησε από ανθρώπους που δεν ήταν παράλογοι ούτε αυτοκαταστροφικοί. Επαναστάτησαν γνωρίζοντας ελλείψεις και αδυναμίες, αναλαμβάνοντας ένα δυσανάλογο ρίσκο. Επειδή ένιωθαν χρέος τους, να ηγηθούν στην πορεία απελευθέρωσης, έστω κι αν ήταν απονενοημένη. Για προσωπικούς και συλλογικούς λόγους. Και έγιναν ήρωες.

Γιατί είναι χρέος των Ελλήνων όπως ο Καζαντζάκης γράφει στην Ασκητική: «Το πρώτο σου χρέος, εχτελώντας τη θητεία σου στη ράτσα, είναι να νιώσεις μέσα σου όλους τους προγόνους. Το δεύτερο, να φωτίσεις την ορμή τους και να συνεχίσεις το έργο τους». Μετά τη λήξη των εκδηλώσεων η Ελληνική Κοινότητα Κινσάσας παρέθεσε γεύμα σε όλους τους ομογενείς.