ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ 9 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

ΓΛΩΣΣΑ2023

Τα Ε.Ε.Κ.Κ. συμμετείχαν στον εορτασμό με πανηγυρική εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα Εκδηλώσεων της Ελληνικής Κοινότητας στις 10 Φεβρουαρίου 2023.

Κατόπιν Τα παιδιά του Νηπιαγωγείου, του Δημοτικού Σχολείου και του Λυκείου παρουσίασαν τις εργασίες τους.

Τα παιδιά του Νηπιαγωγείου, παρουσίασαν «Το μικρό βιβλίο των Αρχαίων Ελληνικών Λέξεων» και απάγγειλαν την 1η στροφή της Τέταρτης Ωδής «Εις Σάμον» του ποιητή Ανδρέα Κάλβου.

Τα παιδιά του Δημοτικού Σχολείου, με πυξίδα την Ελληνική Μυθολογία και τον πλούτο των συμβολισμών που περιέχει, παρουσίασαν το αποτύπωμα της ελληνικής γλώσσας στην ονοματοθεσία πλανητών και αστερισμών, δημιούργησαν την «Χάρτα των αστερισμών από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα» και απάγγειλαν απόσπασμα από τη ραψωδία ε της Οδύσσειας.

Στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής τα παιδιά του Λυκείου και του Δημοτικού Σχολείου, δημιούργησαν ένα short film με τίτλο: «Μιλάνε Ελληνικά στη Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό;» και αναγνώστηκε από την μαθήτρια του Λυκείου, Κατσή Έλενα, το κείμενο του Γάλλου λογοτέχνη Ζαν Ρισπέν με θέμα «Ελληνισμός», που αναδεικνύει την προσφορά των Ελλήνων και την παγκοσμιότητα της ελληνικής γλώσσας.

IMG 20230527 WA0012      IMG 20230527 WA0003     IMG 6a75147257410a3915ae26ac9a984df9 V