Ημέρα Μνήμης Ποντιακού Ελληνισμού

ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΚΙΝΣΑΣΑΣ

6 4 3 5

104 χρόνια από τη Γενοκτονία των Ελλήνων του Μικρασιατικού Πόντου Εκδήλωση στη μνήμη των θυμάτων, στην Ελληνική κοινότητα Κινσάσας

Με σεβασμό στη μνήμη των θυμάτων της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου πραγματοποιήθηκε εκδήλωση στην Ελληνική Κοινότητα Κινσάσας την Παρασκευή 19 Μαΐου 2023. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους, η Πρέσβης της Ελλάδας στη Κινσάσα κα Καλλιόπη Ντούτη, ο Πρόεδρος της Ελληνικής Κοινότητας Κινσάσας κος Γεράσιμος Ντούνης, η σύζυγός του, Υπεύθυνη των Σχολείων, κα Παρασκευή Τριανταφύλλου, τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου και πλήθος Ομογενών.

Αρχικά έγινε προβολή μουσικού βίντεο με εικόνες από τις αλησμόνητες πατρίδες του Πόντου και ακολούθησαν ομιλίες της κας Πρέσβεως, του Προέδρου της Ελληνικής Κοινότητας, και του Διευθυντή των σχολείων κ. Γεωργίου Λεργιού.

Στη συνέχεια οι μαθητές του Νηπιαγωγείου απήγγειλαν τους στίχους από το Ποντιακό τραγούδι ‘’Την Πατρίδαμ έχασα‘’ και απέδωσαν υπέροχα παροιμίες του Πόντου.

Οι μαθητές του Δημοτικού περιέγραψαν δύο ποντιακούς χορούς και καταχειροκροτήθηκαν από το κοινό, όταν τους χόρεψαν.

Η μαθήτρια της Β’ λυκείου διάβασε απόσπασμα από τα απομνημονεύματα ενός Οθωμανού στρατιωτικού της εποχής εκείνης, τα οποία αναφέρονταν στη Τουρκική ταυτότητα.

Τους μαθητές του Νηπιαγωγείου συντόνισε και καθοδήγησε η Νηπιαγωγός κα Αικατερίνη Παυλάκου, τους μαθητές του Δημοτικού η Δασκάλα κα Κωνσταντίνα Κουρέτα και στην τεχνική επιμέλεια της εκδήλωσης ήταν η Καθηγήτρια Πληροφορικής κα Φωτεινή Κυριακοπούλου.

Εμείς οι Έλληνες της Κινσάσας σεβόμαστε τους Έλληνες του Μικρασιατικού Πόντου, τιμάμε την ιστορία και τον πολιτισμό τους. Καταδικάζουμε τα όσα φρικτά υπέστησαν από το Τουρκικό κράτος και ελπίζουμε σε μια συμβολική πράξη αναγνώρισης αυτής της Γενοκτονίας, η οποία θα συντελέσει στην αποτροπή ανάλογων εγκλημάτων σε βάρος της ανθρωπότητας.