Καλωσήρθατε

Η δημιουργία ενός δικτυακού τόπου είναι ένα μεγάλο άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία, δίνοντας του μια μεγάλη δυναμική και προσφέροντας ταυτόχρονα οφέλη στην σχολική κοινότητα και στην κοινωνία γενικότερα.

Η ιστοσελίδα ή το ιστολόγιο ενός σχολείου είναι ένα βασικό εργαλείο για την επικοινωνία, τη διάδοση και την αξιοποίηση της πληροφορίας και της γνώσης που παράγεται στο εκπαιδευτικό χώρο. Μέσω αυτής, το σχολείο μπορεί να:

– Παρουσιάσει τη φιλοσοφία, τους σκοπούς, τη δομή και τις δράσεις του στην ευρύτερη κοινότητα.

– Διευκολύνει τη συνεργασία και την αλληλεπίδραση μεταξύ των μελών του καθώς και με άλλους φορείς.

– Αξιοποιήσει τη δυναμική και τη δημιουργικότητα των μαθητών και των εκπαιδευτικών, προβάλλοντας τα έργα, τις επιτυχίες, τις δράσεις και τις πρωτοβουλίες που αναπτύσσουν.

Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο μας ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΚΙΝΣΑΣΑΣ.
Επισκεφτείτε τις διάφορες σελίδες μας για να μάθετε περισσότερα.