Ρύθμιση απουσιών για τους μαθητές που δεν θα παρακολουθήσουν μαθήματα μετά την επαναλειτουργία των σχολείων (11/5/2020)

Επικαιρότητα Υγεία και ασφάλεια

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

Σχετικά με τις απουσίες που θα γίνουν μετά την επανέναρξη λειτουργίας των σχολείων από μαθητές που ανήκουν ή συγκατοικούν με άτομα που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες ή νοσούν από COVID19.

Σύμφωνα με απόφαση της Υφ. Παιδείας Σ. Ζαχαράκη:

Οι απουσίες των μαθητών/τριών, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν μετά την επαναλειτουργία των σχολικών μονάδων, τη Δευτέρα 11η Μαΐου 2020 για την Γ΄ Λυκείου και τη Δευτέρα 18η Μαΐου 2020 για τα Γυμνάσια και την Α΄ και Β΄ Λυκείου, δεν θα ληφθούν υπόψη για τον χαρακτηρισμό της φοίτησής τους, εφόσον ο γονέας ή κηδεμόνας τους, ή οι ίδιοι/ες εάν είναι ενήλικοι/ες, υποβάλουν υπεύθυνη δήλωση, ότι ο/η μαθητής/τρια ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID-19, όπως αυτή ορίζεται από το άρθρο εικοστό πέμπτο της από 14.3.2020 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου (ΦΕΚ Α΄ 64) και την υπ΄αριθμ. ΔΙΔΑΔ/Φ.64/315/ οικ.8030/18.3.2020 κοινή απόφαση Υπουργών Υγείας και Εσωτερικών (ΦΕΚ Β΄928), ή σε τυχόν μεταγενέστερο της παρούσας απόφασης, νόμο ή υπουργική απόφαση, ή έρχεται σε στενή επαφή με άτομο του οικογενειακού του περιβάλλοντος που ανήκει στην παραπάνω ομάδα αυξημένου κινδύνου, ή ήδη νοσεί.

Στις δηλώσεις αυτές θα αναφέρεται η περίπτωση η οποία συντρέχει: «το τέκνο μου ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID-19» ή «έχω άτομο στο οικογενειακό μου περιβάλλον που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID-19 ή ήδη νοσεί».

ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΕΔΩ. Μπορείτε να το προσκομίσετε στο σχολείο ή να το αποστείλετε ηλεκτρονικά στο σχολείο, στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου mail@lyk-keram.kef.sch.gr

ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΠΟΥΣΙΕΣ COVID

( αρ. απόφασης 52840/ΓΔ4 (2) Ρύθμιση απουσιών μαθητών/τριών διδακτικού έτους 2019-2020. ΦΕΚ Β 1765/8-5-2020