Αρχική » Χωρίς κατηγορία » ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΤΗΣ Β΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ 3ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ (ΕΛΕΜΑΣΥΝ) ΠΡΑΓΑ (1-5 ΜΑΡΤΙΟΥ 2024)

Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «Το κάστρο των Ιωαννίνων : κέντρο κοινωνικής, οικονομικής και πολιτιστικής ζωής» που υλοποιείται το τρέχον σχολικό έτος 2023-24 στο σχολείο μας, μαθητές/τριες της Β΄ τάξης και οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί του προγράμματος συμμετείχαν την στο 3Ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ της ΕΛΕΜΑΣΥΝ , την Τρίτη 5 Μαρτίου 2024 στην Πράγα.

Τα μέλη της μαθητικής ομάδας εκπόνησαν και παρουσίασαν εργασία με θέμα : «Συγκριτική μελέτη του Κάστρου των Ιωαννίνων και του Κάστρου της Πράγας».

Μέσω της συμμετοχής τους στο Συνέδριο, οι μαθητές/τριες είχαν τη δυνατότητα να δημιουργήσουν ,να εκφραστούν ελεύθερα, να μοιραστούν σκέψεις, να αναλάβουν ρόλους εισηγητή/τριας, να αλληλεπιδράσουν με μαθητές/τριες άλλων σχολείων, να βγουν από τα στενά όρια του σχολείου και της σχολικής τάξης και να αποκτήσουν εμπειρία στις εργασίες ενός Διεθνούς Συνεδρίου.

Με την υπευθυνότητα, τη σοβαρότητα και την άψογη παρουσία τους οι μαθητές/τριες της Β΄ τάξης εκπροσώπησαν με τον καλύτερο τρόπο το σχολείο μας!!

Στο πλαίσιο της συμμετοχής στο Συνέδριο στην Πράγα, η μαθητική ομάδα και οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί του προγράμματος επισκέφθηκαν συνολικά τρεις Ευρωπαϊκές πρωτεύουσες : την Πράγα , τη Βουδαπέστη και το Βελιγράδι. Ξεναγήθηκαν και γνώρισαν από κοντά σημεία ιστορικού και πολιτιστικού ενδιαφέροντος της κάθε πόλης. Οι εμπειρίες και τα γνώσεις που αποκόμισαν οι μαθητές/τριες από αυτή την εκπαιδευτική εκδρομή, θα αποτελέσουν αναμφίβολα πολύτιμες εμπειρίες ζωής για το μέλλον τους!

ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

ΚΕΦΑΛΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ (ΠΕ78 & ΠΕ02)

ΜΑΤΣΑΚΙΔΟΥ ΣΩΤΗΡΙΑ (ΠΕ06)

ΧΟΪΝΑ ΑΝΝΑ (ΠΕ02)