Αρχείο ημέρας 9 Μαρτίου 2023

ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ «ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΑΣ… ΤΟΝ ΨΗΦΙΑΚΟ»

ΚΟΣΜΟ ΜΑΣ ΤΟΝ ΨΗΦΙΑΚΟ

Στο πλαίσιο του ετήσιου εκπαιδευτικού προγράμματος «ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΑΣ… ΤΟΝ ΨΗΦΙΑΚΟ» που υλοποιείται στο σχολείο μας την τρέχουσα σχολική χρονιά, πραγματοποιήθηκε μαθητική εκδήλωση το Σάββατο 4 Μαρτίου 2023 , στον Πολιτιστικό Πολυχώρο «Δ.Χατζής» του Δ.Ιωαννιτών.

Στόχος της εκδήλωσης ήταν να βοηθήσουμε τους μαθητές και τις μαθήτριές μας να δραστηριοποιηθούν έξω από τα στενά όρια του σχολείου, να τονώσουμε την αυτοπεποίθησή τους και να ενθαρρύνουμε την εξωστρέφειά τους. Η συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών σε μια εκπαιδευτική δράση στο επίκεντρο της οποίας βρίσκονται οι ίδιοι, αποτελεί εφόδιο για τη σύνδεση της εκπαιδευτικής τους πορείας με τη μελλοντική επαγγελματική τους πορεία.

Στην πρόσκλησή μας για συνεργασία ανταποκρίθηκαν θετικά μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί των παρακάτω σχολείων :

2ο ΓΕ.Λ. Ιωαννίνων

8Ο ΓΕ.Λ. Ιωαννίνων

Γυμνάσιο Κατσικά

Γυμνάσιο Κουτσελιού

Γυμνάσιο Λογγάδων

Κοινός μας σκοπός ήταν να ενθαρρύνουμε τους μαθητές και τις μαθήτριές μας να συνεργαστούν μεταξύ τους, να ασκηθούν στην ομαδική εργασία, να αναπτύξουν βασικές δεξιότητες, όπως επικοινωνία, δημιουργικότητα, κριτική σκέψη και ομαδικότητα.

Τους ευχαριστούμε όλους θερμά για τη συμμετοχή και συνεργασία τους σε αυτή την κοινή μαθητική δράση.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους η κ. Νάκου Αγνή – Δασούλα Αντιπεριφερειάρχης Πρόνοιας, Κοινωνικής Αλληλεγγύης, Συνοχής και Δημόσιας Υγείας , εκπαιδευτικοί, γονείς και μαθητές όλων των σχολείων.

Τους ευχαριστούμε όλους θερμά για την τιμή που μας έκαναν!!

ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Κεφάλα Αναστασία , Συντονίστρια, ΠΕ78