Αρχείο ημέρας 17 Νοεμβρίου 2022

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΕ ΦΟΡΕΙΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ «Στον κόσμο μας… τον ψηφιακό»

Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «Στον κόσμο μας… τον ψηφιακό» που υλοποιείται την τρέχουσα σχολική χρονιά στο σχολείο μας, εκπαιδευτικοί και μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν κάποιους φορείς της πόλης μας και να ενημερωθούν από εξειδικευμένο επιστημονικό προσωπικό για τον ρόλο της ψηφιακής τεχνολογίας στη σύγχρονη κοινωνία. Συγκεκριμένα, τα τμήματα Α1 και Α3 συνοδευόμενα από τις εκπαιδευτικούς κ.Κεφάλα Αναστασία και κ.Ματσακίδου Σωτηρία επισκέφθηκαν την Αστυνομική Διεύθυνση Ιωαννίνων και συναντήθηκαν με τον Αστυνόμο Β΄ της Υποδιεύθυνσης Ασφάλειας Ιωαννίνων και Σύνδεσμο της Υποδιεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού  Εγκλήματος Β.Ελλάδας κ.Νικολάου Αλέξιο. Το θέμα της παρουσίασης ήταν «Οι
κίνδυνοι από τη χρήση του Διαδικτύου».
Τα τμήμα Β θετικών σπουδών συνοδευόμενο από τη Διευθύντρια του σχολείου  κ.Νούτσου Ελένη και την εκπαιδευτικό κ.Φράγκου Ειρήνη, πραγματοποίησε  εκπαιδευτική συνάντηση με τον κ.Παπαλουκά Κωνσταντίνο, καθηγητή Βιοπληροφορικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Θέμα της συνάντησης ήταν «Η χρήση της τεχνολογίας στη βιολογία».
Τα τμήματα Γ1 και Β ανθρωπιστικών σπουδών συνοδευόμενα από τις εκπαιδευτικούς κ.Χόινα Άννα και κ.Χρόνη Σοφία, συναντήθηκαν με την κ.Τόκη Ευγενία, αναπληρώτρια καθηγήτρια του τμήματος Λογοθεραπείας της Σχολής Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Το θέμα της συνάντησης ήταν «Νέες τεχνολογίες και γλώσσα» και υπήρξε ενεργός συμμετοχή των μαθητών/τριών σε εργαστήρια ψηφιακών εφαρμογών λογοθεραπείας.
Το τμήμα Α2 συνοδευόμενο από την εκπαιδευτικό κ.Ντίνα Κωνσταντίνα, επισκέφθηκε τον φορέα Europe Direct Ηπείρου, όπου ο επιστημονικά υπεύθυνος κ.Γκόλας Δημήτριος μίλησε στους μαθητές/τριες για «Μια Ευρώπη έτοιμη για την ψηφιακή εποχή».
Τέλος, το τμήμα Γ2 του σχολείου μας συνοδευόμενο από τις εκπαιδευτικούς κ.Ματσακίδου Σωτηρία και κ.Χάιδου Αικατερίνη, επισκέφθηκε εταιρεία υψηλής τεχνολογίας , η οποία παρέχει καινοτόμες ψηφιακές μηχανικές υπηρεσίες και τεχνολογικές λύσεις.
Θερμές ευχαριστίες σε όλους τους εκπροσώπους των παραπάνω φορέων για την πολύτιμη συμβολή τους στην υλοποίηση του εκπαιδευτικού μας προγράμματος.
Οι εκπαιδευτικοί του Προγράμματος:
Νούτσου Ελένη, διευθύντρια του ΓΕΛ Κατσικά
Κεφάλα Αναστασία, ΠΕ78

Ματσακίδου Σωτηρία, ΠΕ06

Ντίνα Κωνσταντίνα, ΠΕ02
Φράγκου Ειρήνη, ΠΕ02
Χόινα Άννα, ΠΕ02

Νοέμβριος 2022

Σαν σήμερα

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.