ERASMUS

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Το Λύκειο Κατσικά κατά την περίοδο 2014-16 συμμετείχε στο πρόγραμμα Erasmus+ KA 2 Action “Local Traces of Jewish Life in Europe”.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν συνολικά σχολεία από 5 χώρες: Γερμανία (συντονιστικό σχολείο) ,Πορτογαλία, Πολωνία, Ρουμανία και Ελλάδα.

Κατά τη διάρκεια των δύο χρόνων υλοποίησης του προγράμματος ερευνήθηκαν από τους συμμετέχοντες μαθητές με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών του προγράμματος οι παρακάτω πτυχές του θέματος και τα ευρήματα της μελέτης τους παρουσιάστηκαν και μελετήθηκαν κατά τη διάρκεια των διεθνικών συναντήσεων που πραγματοποιήθηκαν :

1.Η ιστορία των Εβραϊκών τοπικών κοινοτήτων (στην πόλη κάθε συμμετέχοντος σχολείου) και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους

2.Προσωπικότητες της κάθε τοπικής εβραϊκής κοινότητας, καθημερινή ζωή, γιορτές, γράμματα και τέχνες

1. Παρουσία των εβραίων στα Μ.Μ.Ε., στην εκπαίδευση, στην κοινωνική ζωή

2. Εβραϊκά ίχνη στην αρχιτεκτονική:  οικισμοί, συναγωγές, σχολεία, νεκροταφεία

3. Συγκέντρωση στοιχείων, δημιουργία e-book

Κατά τη διάρκεια της συνάντησης των εταίρων στο σχολείο μας εκπονήθηκαν  εργασίες σχετικές με το θέμα μέσα από σχεδιασμένες δράσεις με βασικό κριτήριο την παιδαγωγική αξία τους για τους συμμετέχοντες μαθητές.

Στην επιλογή Εργασίες μπορείτε να δείτε :

1. Workshop Metsovo: πρόκειται για την προβολή του ντοκυμαντέρ «Φιλιά εις τα παιδιά»  και τις ομαδικές εργασίες που εκπόνησαν οι μαθητές σε πολυεθνικές ομάδες πάνω στο ντοκυμαντέρ- η προβολή έγινε στο Μέτσοβο ώστε οι φιλοξενούμενοι μαθητές και εκπαιδευτικοί μετά το τέλος των εργασιών να έχουν τη δυνατότητα να γνωρίσουν έναν παραδοσιακό οικισμό της περιοχής μας (Υπεύθυνη κ. Χόινα)

2. Workshop 1st day: πρόκειται για την ομαδική εργασία που έκαναν οι μαθητές σε πολυεθνικές ομάδες στο χώρο του σχολείου πάνω στο θέμα που αντιστοιχεί στην συνάντηση στο σχολείο μας.(υπεύθυνη κ Μαγκλάρα)

3. Workshop dramadoc: πρόκειται για δραματοποίηση που διδάχτηκε από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας στο σύνολο των μαθητών της συνάντησης στο λύκειό μας και πραγματοποιήθηκε στο αρχαίο θέατρο της Δωδώνης , αποσπάσματος αρχαίου δράματος με θεματική την ανοχή του διαφορετικού (υπεύθυνες: κ. Κίτσου και κ. Μαγκλάρα)

4. Traces of Jewish Life in Europe: η εργασία των ελλήνων μαθητών

5. Πρόγραμμα της συνάντησης

6. Εργασίες χωρών : οι εργασίες των άλλων ομάδων πάνω στο θέμα.

7. Evaluation:πρόκειται για τα πορίσματα της αξιολόγησης της διεθνικής συνάντησης στο σχολείο μας από όλους τους συμμετέχοντες.

Στην επιλογή Δράσεις  μπορείτε να δείτε φωτογραφικό υλικό (workshop 1st day,        work shop metsovo,   workshop drama)από τις αντίστοιχες εργασίες και τα εγχειρίδια που εκπόνησαν οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί  στην ελληνική( κ.Χόινα και κ.Μαγκλάρα)και αγγλική γλώσσα  (κ.Βράνος και κ. Ματσακίδου)για ένα πρωτότυπο παιδαγωγικό παιχνίδι για το ιστορικό κέντρο των Ιωαννίνων σχετικό με το θέμα.

Στο άμεσο μέλλον θα αναρτηθεί με τη μορφή ebook συνολικά το υλικό των εργασιών των μαθητών μας  καθώς και όλων των εταίρων. Το έργο βρίσκεται σε εξέλιξη και υπεύθυνο γι αυτό είναι το  γερμανικό σχολείο.

Συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί-Παιδαγωγική Ομάδα:

Βράνος Νικ ., δ/ντής του Λυκείου Κατσικά, οικονομικός υπεύθυνος

Χόινα Ά. , contact person του προγράμματος

Βασιλείου Ελ. , Κίτσου Μ., Μαγκλάρα Κλ. , Ματσακίδου Σ. , Τσιαντή Ουρ.

Συμμετέχοντες Μαθητές:

Αραπισόνογλου Ν., Γκαραβέλας Α. , Γκαρτζονίκα Δ.,  Κατέρη Κ., Κατέρη Ν.,  Ματακούλη Ευτ. , Πατακιούτας Ν., Παπαδιαμάντης Αλκ. , Τσαπαρλή Ν., Τσιούρης Αλ.,  Αρβανίτης Κ., Γκεσούλη Χρ.,  Γόγολου Π., Ευαγγελίδου Γ., Κεφαλίδου Αθ. , Λούλα Γ., Μαντζιάρα Θ., Τσιούρη Σ., Σκανδάλη Π.

Μάρτιος 2024

Σαν σήμερα

29/3/1896: Ο Σπύρος Λούης ο πρώτος Έλληνας Ολυμπιονίκης στο μαραθώνιο των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.
Ο Λούης έτρεξε τον μαραθώνιο σε χρόνο 2 ώρες, 58 λεπτά και 50 δεύτερα.