Δημοσιεύθηκε στην 28 Οκτωβρίου

Γιορτή για την επέτειο του ΟΧΙ

Με τη δέουσα τιμή που αρμόζει στη μνήμη αυτών που όρθωσαν το ανάστημά τους απέναντι στις δυνάμεις του Άξονα πριν από 79 χρόνια πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η γιορτή-αφιέρωμα στην επέτειο της 28ης Οκτωβρίου, την επιμέλεια της οποίας είχε η φιλόλογος Ευαγγελία Σιαμάγκα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου έγινε για πρώτη φορά το 1941 στην Κατοχή, μόλις ένα έτος από τη συμμετοχή της Ελλάδας στον πόλεμο, και δεν ήταν κάτι που επιβλήθηκε στον λαό.  Τον εορτασμό ξεκίνησε ο καθηγητής της Νομικής,  Κωνσταντίνος Τσάτσος, όταν στις 27 Οκτωβρίου του 1941  εκφώνησε ομιλία προς τους φοιτητές του και ανακοίνωσε: «Αύριο κωλύομαι να διδάξω». Επίσης, προέτρεψε τους φοιτητές να καταθέσουν λουλούδια στο μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη. Τον εορτασμό καθιέρωσε τελικά ο ίδιο ο λαός,  αφού την επόμενη μέρα, 28 Οκτωβρίου 1941,  κατά χιλιάδες συρρέουν στο μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη, ενώ  συγκεντρώνεται και ομάδα πολεμιστών του ’40, οι περισσότεροι ανάπηροι σε καροτσάκια, να καταθέσουν άνθη στο μνημείο.

Το φετινό μας αφιέρωμα ήταν λίγο διαφορετικό από τα συνηθισμένα, γιατί επικεντρώθηκε εκτός των άλλων σε αναφορές στα θύματα του ναζισμού στην Ελλάδα, στις ναζιστικές θηριωδίες στα χωριά Κακόπετρος, Ανώγεια, Δίστομο και Καλάβρυτα. Ένα μνημόσυνο στα θύματα ναζιστικών εγκλημάτων, μια υπόμνηση των εγκλημάτων πολέμου, για να μη ξεχνά ποτέ κανείς τα δεινά του πολέμου και για να εκτιμά και να χαίρεται τα αγαθά της ελευθερίας και της ευημερίας.

Κατά τη διάρκεια της σχολικής γιορτής έγινε ο ορισμός Σημαιοφόρου και Παραστατών, απονεμήθηκαν τα αριστεία και τα βραβεία προόδου και  απονεμήθηκαν ειδικοί έπαινοι σε μαθητές ως επιβράβευση για τις δράσεις προσφοράς κι  αλληλεγγύης.

Σημαιοφόρος:

Η  μαθήτρια Γιαννώτα Παναγιώτα του Θωμά με γενικό βαθμό 19 κ 9/10  και διαγωγή «εξαιρετική» για το Α΄ τετράμηνο και η μαθήτρια Γκουτζιλίκα Ευαγγελία του Δημητρίου με γενικό βαθμό 19 κ 9/10  και διαγωγή «εξαιρετική» για το Β΄ τετράμηνο.

Παραστάτες:

από τη Γ΄ τάξη, η μαθήτρια Γκουτζιλίκα Ευαγγελία του Δημητρίου με γενικό βαθμό 19 κ 9/10  και διαγωγή «εξαιρετική» και η Ζάχου Θεοδώρα-Ραφαηλία του Αθανασίου με γενικό βαθμό 19 κ 9/10  και διαγωγή «εξαιρετική» για το Α΄ τετράμηνο και η Γιαννώτα Παναγιώτα του Θωμά με γενικό βαθμό 19 κ 9/10  και διαγωγή «εξαιρετική» και η Ζάχου Θεοδώρα-Ραφαηλία του Αθανασίου με γενικό βαθμό 19 κ 9/10  και διαγωγή «εξαιρετική» για το Β΄ τετράμηνο.

από τη Β΄ τάξη,  η Κατερινοπούλου Ελένη του Βασιλείου με γενικό βαθμό 19 κ 8/10 και διαγωγή «εξαιρετική» και η Γκόλια Φανή–Χριστίνα του Βασιλείου με γενικό βαθμό 19 κ 6/10 και διαγωγή «εξαιρετική»

από την Α΄ τάξη: ο μαθητής  Κατσαβός Θωμά του Δημητρίου με γενικό βαθμό 19 κ 11/14 και διαγωγή «εξαιρετική»

Αριστεία-βραβεία:

5 ΝΤΟΥΡΟΥ ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 18,3
6 ΣΙΩΚΑ ΟΛΓΑ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 18,2

Ειδικοί έπαινοι:

Στους  μαθητές του 15/μελούς  συμβουλίου του  σχολικού  έτος 2018-2019 (ο έπαινος απονέμεται στον Σταύρο Κουκουλιάτα, πρόεδρο και εκπρόσωπο  του συμβουλίου), στον Νικολαΐδη Κων/νο του Νικολάου, στον Τζιτζιλή Αθανάσιο του Στεφάνου και στον Σαμαρά Γεώργιο του Ιωάννη, γιατί διακρίθηκαν για πράξεις αλληλεγγύης και κοινωνικής προσφοράς  κατά το σχολικό έτος 2018-2019.