Δημοσιεύθηκε στην Εκδηλώσεις

Αφιέρωμα στον Μακεδονικό Αγώνα και στην Απελευθέρωση της Κατερίνης

Την Τετάρτη 16 Οκτωβρίου 2019 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο το αφιέρωμα στον Μακεδονικό Αγώνα, που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 12 Οκτωβρίου.

Στις 16 Οκτωβρίου όμως η περιοχή μας πανηγυρίζει και κάτι επίσης πολύ σπουδαίο: την απελευθέρωση από τους Τούρκους το 1912.

Αναφέρεται στις ιστορικές πηγές ότι τα Συντάγματα της 7ης Μεραρχίας άρχισαν την πορεία τους προς τα Στενά της Πέτρας, κι από τον σχετικό σταθμό («καρακόλι»), βόρεια της Μονής της Πέτρας, δόθηκε το πρωί της επόμενης ημέρας η «Διαταγή Επιχειρήσεων» για την 15η Οκτωβρίου. Έτσι δόθηκε η μάχη  στα βορειοδυτικά του χωριού Κολοκούρι (τον σημερινό Σβορώνο).

Η καθοριστική μάχη, λοιπόν, για την απελευθέρωση της πόλης, με πρωτεργάτη τον Δημήτριο Σβορώνο, δόθηκε πολύ κοντά στην περιοχή όπου βρίσκεται το σχολείο μας, αλλά οι  εορτασμοί (αργία,  παρέλαση) για μια τέτοια μέρα αφορούν μόνο  την πόλη της Κατερίνης!

Υπεύθυνος για το αφιέρωμα ο εκπαιδευτικός του σχολείου Βασίλειος Νατσιός.