Δημοσιεύθηκε στην 'Ο κύκλος των χαμένων ποιητών", Άρθρα

“Ο κύκλος των χαμένων ποιητών”- Carpe Diem! Σκέψεις…

της Ελευθερίας Σησιού (Γ2)

Για τους Ονειροπόλους.images

Ένα συνονθύλευμα συναισθημάτων σε συνεπαίρνει καθώς ξετυλίγονται οι εικόνες της ιστορίας. Η μελαγχολία, ωστόσο, επικρατεί. Τόσα ιδανικά, τόσες αξίες είχαν χαθεί –  ακόμα και σήμερα κάπου θα είναι κρυμμένα. Ξάφνου όμως αρχίζουν να αναδύονται στην επιφάνεια και ξαναζωντανεύουν. Ο “Καπετάνιος” τα φέρνει στη ζωή. Ποιο το νόημα της στείρας διδασκαλίας; Πού είναι η αυθεντική γνώση, η ειλικρίνεια απέναντι στην εκπαίδευση, μαθητές και καθηγητές; Τι έχει αξία τελικά; Να ακολουθείς τα όνειρά σου με κάθε κόστος ή να παραμένεις υποταγμένος στα θέλω των άλλων; Ακόμα κι αν εκείνοι οι άλλοι που στέκονται απέναντι από σένα είναι η ίδια σου η οικογένεια. Δεν είναι λύση η αυτοχειρία. Είναι το απόλυτο θάρρος απέναντι στο θάνατο, η έσχατη δειλία απέναντι στη ζωή. Όχι, δεν ξεφεύγεις. Γιατί να μην κυνηγάς τα όνειρά σου; Σε μια εποχή που οι ονειροπόλοι άνθρωποι έχουν χαθεί. Ή μήπως κι αυτοί είναι κάπου κρυμμένοι, σαν τους χαμένους ποιητές; Εμφανιστείτε! Βρείτε κι εσείς τον “καπετάνιο”  σας  και φωτίστε τη σκοτεινιά αυτής της εποχής, τη μιζέρια, τη φυγοπονία, τον φθόνο, τη δειλία, τη … Όχι! Να αγαπάτε το διαφορετικό. Να αγαπάτε τον εαυτό τους. Να αγαπάτε αλλήλους. Να μένετε πιστοί σε ό,τι πιστεύετε και να το υποστηρίζετε θερμά! Να γίνετε φλογεροί στρατηλάτες της δικής σας  ιστορίας. Χωρίς εισαγωγές και υποδείξεις! Ξεσκίστε κάθε εισαγωγή! Να λυτρωθούμε, Ονειροπόλοι! Να λυτρώσουμε και  τη σάπια  κοινωνία μας! Οι λαμπρές μέρες θα  έρθουν, γιατί η ελπίδα τελευταία πεθαίνει. Πίστη κι αφοσίωση στον “Καπετάνιο”, Ονειροπόλοι. Carpe Diem!

dead-poets-society

Υ.Γ.

Σκέφτηκα να γράψω και στίχο ποιήματος, αλλά είναι όλα τόσο όμορφα που θα ήταν σαν να κάνω διάκριση. Τι είναι πιο όμορφο; Ένα μπουκέτο βιολέτες ή ένα μπουκέτο αζαλέες;

Σενάριο: Tom Schulman
Σκηνοθεσία: Peter Weir