Ηρθε το τέλος(μα το Δία).

Καταρχήν, σήμερα 16-12-2008 χρονια πολλά σε όλους εσάς τα ζώα!!! Το άρθρο αυτό αναφέρεται στην επιρροή των καθηγητών που ασπαζονται διαφορετική θρησκεία εναντι των χριστιανών μαθητών.Ετσι δηλώνω την αντιπαράθεσή μου στις πράξεις αυτές και πιστεύω πως τα θέματα περι θρησκείας πρέπει να ΄παίρνουν θέση μόνο στο μάθημα των θρησκευτικών.Ακόμη νομίζω πως ο καθένας μπορεί να πιστεύει οπουδήποτε θέλει αλλά να μην προσπαθει να αλλάξει τα πιστεύω των άλλων.Αν θέλετε ,δεν με πειράζει,πιστεψτε τους 12 τρελούς του Ολύμπου. ?/p>

ΕΛΛΕΙΨΗ ΔΙΑΛΟΓΟΥ

Αδιανόητη αποδείχτηκε σήμερα η συζήτηση μεταξύ μαθητών και καθηγητών.

Βέβαια δεν μπορούμε να βάλουμε όλους τους καθηγητές στο ίδιο τσουβάλι. Δεν είναι λίγοι αυτοί που επιδιώκουν το διάλογο με εμάς, όμως δυστυχώς υπάρχουν και εξαιρέσεις.

Ενώ βρισκόμαστε υπό την πίεση των διαγωνισμάτων και προσπαθούμε μαζί με τους καθηγητές μας να πετύχουμε τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα στα μαθήματα που εξεταζόμαστε, ορισμένοι καθηγητές μας αρνούνται τη συνεργασία.

Λόγω των  κινητοποιησεων των προηγούμενων ημερών χάθηκαν αρκετές ώρες μαθημάτων με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί πρόβλημα στο προγραμμα των διαγωνισμάτων της Β τάξης. Παρά τις προσπάθειες που έγιναν από την πλευρά των μαθητών και της καθηγήτριάς μας Μ.Π. να βρεθεί μία λύση για την ημερομηνία των διαγωνισμάτων ο κύριος Α.Κ.  δε θέλησε να συνεργαστεί. Το αποτέλεσμα είναι τα διαγωνίσματα να οριστούν σε ημερομηνίες που δεν ευνοούν καθόλου την καλή προεοιμασία των μαθητών και συγκεκριμένα μία μέρα πριν από το κλείσιμο των σχολείων για τις γιορτές των Χριστουγέννων. Είμαστε απογοητευμένοι από την αδικαιολόγητη στάση αυτή που σε καμία περίπτωση δεν έχει σα στόχο να διαπαιδαγωγήσει τους μαθητές.