Διδακτική επίσκεψη της Α’ Λυκείου: «Μονή Καισαριανής του Υμηττού το μέλι»

Τη Δευτέρα 7/11/2022 οι μαθητές/τριες της Α’ Λυκείου ξεκίνησαν την περιήγησή τους από την  πηγή  του  Κριαριού  και,  περνώντας  από  τον  βυζαντινό  μελισσώνα, επισκέφθηκαν τη Μονή Καισαρ ιανής και τον εντυπωσιακό της περίγυρο. Οι ξεναγοί παρουσιάζοντας ιστορικά στοιχεία  και  ανεκδοτολογικές  αφηγήσεις  για  πονηρούς  και  αθώους  μοναχούς, μεσαιωνικές  εκκλησιές  που  δεν  υπάρχουν  πια,  νεράιδες του δάσους κι ανήσυχα ξωτικά κέντρισαν το ενδιαφέρον των παιδιών …

Μια περιήγηση ιστορική στο «μαγικό βουνό» της Αττικής… 44 είδη άγριας ορχιδέας, θάμνοι μυριστικοί σα το θυμάρι, τα σχίνα και τα ρείκια, που κάνανε το υμήττειο μέλι γνωστό-ήδη απότην αρχαιότητα-στα πέρατα του κόσμου.

Στη δράση αυτή συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: κα Στεροδήμα Έφη, κος Παπαδόπουλος Δημήτρης, κα Τζιώτου Έφη και κα Λαρδίκου Ιωάννα.

foto 7. o naos afieromenos sta eisodia tis theotokoy

Εκπαιδευτική δράση της Β’ Λυκείου: «Οι βυζαντινοί ναοί της Αθήνας»

Τη Δευτέρα 7 Νοεμβρίου 2022, οι μαθήτριες και οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ τάξης περιηγήθηκαν στο ιστορικό κέντρο της πόλης, στο πλαίσιο της δράσης «Οι βυζαντινοί ναοί της Αθήνας».

Οι «ομάδες δράσης» ξενάγησαν τους συμμαθητές τους στη Γοργοεπήκοο, την Καπνικαρέα, τους Αγίους Αποστόλους Σολάκη και τους Αγίους Ασώματους και αναπαρέστησαν τη μεσαιωνική Αθήνα, μίλησαν για την αρχιτεκτονική και τη ναοδομία, τον «αθηναϊκό τρούλο» και τα «κουφικά», ενώ ιδιαίτερη συζήτηση έγινε για το ρόλο τέτοιων μνημείων στις σύγχρονες πόλεις.

Οργανωτής της δράσης ήταν ο κ. Γιάννης Κολοβός και εξαιρετικοί συμπαραστάτες οι καθηγητές Νέλλη Σιμωτά, Χαρά Κωστόγιαννη, π. Γεώργιος Ανάγνου, Βασίλης Καϊμάκης και Γιάννης Σαρρής. Πρωταγωνιστές βέβαια ήταν οι μαθητές και οι μαθήτριες από τις ομάδες δράσης που τόσα πολλά μας έμαθαν όσο και οι συμμαθητές και συμμαθήτριές τους που ανταποκρίθηκαν με κέφι και δημιουργικότητα.

314998405 1469094193581833 1033232186744760104 n