9 Σεπ 2021

Έναρξη μαθημάτων για το σχολικό έτος 2021-2022 – Αγιασμός

Συντάκτης: Κριπαροπούλου Αντιγόνη | Κάτω από: Ανακοινώσεις

Σας ενημερώνουμε ότι η έναρξη των μαθημάτων στις σχολικές μονάδες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2021-2022 θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021.

Ο καθιερωμένος Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί την ίδια ημέρα στον αύλειο χώρο του σχολείου και ώρα 09:00 π.μ., με εκπροσώπους των εκπαιδευτικών και των μαθητών/τριών και στη συνέχεια ο ιερέας θα επισκεφθεί όλες τις αίθουσες της σχολικής μονάδας, όπου θα παρευρίσκονται οι λοιποί μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί.

Μετά τον Αγιασμό θα διανεμηθούν τα βιβλία και θα δοθεί πρόγραμμα μαθημάτων για την επόμενη ημέρα.

Οι μαθητές/τριες που έχουν εμβολιαστεί θα πρέπει να έχουν μαζί τους το πιστοποιητικό εμβολιασμού.

Οι μαθητές/τριες που έχουν νοσήσει θα πρέπει να έχουν την βεβαίωση παρελθούσας νόσησης (τελευταίου εξαμήνου).

Όσοι/ες μαθητές/τριες δεν ανήκουν στις παραπάνω κατηγορίες θα πρέπει να φέρουν βεβαίωση self-test.

Το self-test θα πραγματοποιείται δύο φορές την εβδομάδα, Τρίτη και Παρασκευή, έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο. Ειδικότερα, την πρώτη εβδομάδα του διδακτικού έτους, το τεστ πρέπει να πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο τη Δευτέρα 13/9.

Η προσέλευση στο σχολείο θα γίνεται υποχρεωτικά με μάσκες και τηρώντας όλα τα απαραίτητα μέτρα προφύλαξης.

Σας ευχόμαστε «Καλή σχολική χρονιά» με Υγεία!