23 Μαΐ 2021

Γραμμές Παροχής Πληροφοριών για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις και Ψυχολογικής Υποστήριξης υποψηφίων και οικογενειών

Συντάκτης: Κριπαροπούλου Αντιγόνη | Κάτω από: Ανακοινώσεις, Πανελλαδικές Εξετάσεις, Ψυχολογία - Σ.Ε.Π.

Aπό την Παρασκευή 21/5/2021  ξεκίνησαν να λειτουργούν για τους υποψηφίους και τις οικογένειές τους,  τηλεφωνικές Γραμμές Παροχής Πληροφοριών σε όλες τις Περιφερειακές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης της χώρας, όπως ανακοίνωσε το υπουργείο Παιδείας, οι οποίες:

Α. Θα παρέχουν πληροφορίες σε σχέση με τις Πανελλαδικές Εξετάσεις, όπως π.χ. σε σχέση με την ελάχιστη βάση εισαγωγής, το παράλληλο μηχανογραφικό για την εισαγωγή σε Δημόσιο ΙΕΚ, την εξεταστέα ύλη κ.ά.

Β. Θα υποστηρίξουν μαθητές και μαθήτριες της Γ΄Λυκείου κατά την ιδιαίτερη αυτή περίοδο των Πανελλαδικών Εξετάσεων.

Γ. Θα βοηθούν  υποψηφίους στη διαχείριση του άγχους των εξετάσεων.

Δ. Θα ενισχύσουν τις οικογένειες των υποψηφίων στον υποστηρικτικό τους ρόλο κατά το διάστημα αυτό.

Τα τηλέφωνα

Λήψη αρχείου

Οι ανοικτές τηλεφωνικές γραμμές υποστήριξης θα εξυπηρετούν υποψηφίους για τις πανελλαδικές εξετάσεις μαθητές, καθώς και γονείς και κηδεμόνες σε όλες τις Περιφερειακές Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και στελεχώνονται από Συμβούλους Επαγγελματικού Προσανατολισμού και εξειδικευμένους υπαλλήλους σε θέματα Πανελλαδικών Εξετάσεων, καθώς και ειδικούς στην Ψυχική Υγεία, μέσω των κατά τόπους Κέντρων Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης (ΚΕΣΥ) και Διευθύνσεων Εκπαίδευσης.

Οι  ενδιαφερόμενοι (μαθητές, γονείς κτλ.) μπορούν να απευθύνονται και σε άλλη Διεύθυνση Εκπαίδευσης ή ΚΕΣΥ από αυτά στα οποία υπάγονται γεωγραφικά, ανάλογα με το ωράριο κοινού που τους εξυπηρετεί.

Πηγή: https://www.esos.gr/arthra/72953/grammes-parohis-pliroforion-gia-tis-panelladikes-exetaseis-kai-psyhologikis-ypostirixis