Άρθρα για 15, Μάιος 2020

Αγαπητοί γονείς, αγαπημένα μου παιδιά, Με την επανέναρξη της λειτουργίας των σχολικών μονάδων και στην προσπάθειά μας να επανέλθουμε σταδιακά στην καθημερινότητα που είχαμε πριν την πανδημία, θα ήθελα να απευθυνθώ σε σας, τους συνοδοιπόρους μας και να σας ενημερώσω για την κατάσταση που αντιμετωπίσαμε όλο αυτό τον καιρό και αυτή που θα αντιμετωπίσουμε από… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενημέρωση για τα σχολικά βιβλία Γενικού Λυκείου

Στο πλαίσιο του προγραμματισμού για το σχολικό έτος 2020-21 και σύμφωνα με την Υφυπουργό Παιδείας κα Ζαχαράκη, καλούνται οι μαθητές/μαθήτριες που φοιτούν κατά το σχολικό έτος 2019-2020 στις Α΄ και Β΄ τάξεις Γενικού Λυκείου να διατηρήσουν όλα τα βιβλία τους για την αξιοποίησή τους και την επόμενη σχολική χρονιά.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών για τη συμμετοχή υποψηφίων στις προκαταρκτικές εξετάσεις των Σχολών Δοκίμων Σημαιοφόρων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. και Δοκίμων Λιμενοφυλάκων με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων ακαδημαϊκού έτους 2020-2021.

Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του Λιμενικού Σώματος: www.hcg.gr η προκήρυξη διαγωνισμού εισαγωγής ιδιωτών στις Σχολές Δοκίμων Σημαιοφόρων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. και Δοκίμων Λιμενοφυλάκων, ακαδημαϊκού έτους 2020-2021 με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να ενημερωθούν από το διαδίκτυο σχετικά με τον τρόπο συμπλήρωσης και υποβολής της Αίτησης – Υπεύθυνης Δήλωσης, τα απαιτούμενα… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών για τη συμμετοχή υποψηφίων στις προκαταρκτικές εξετάσεις των Στρατιωτικών Σχολών ακαδημαϊκού έτους 2020-2021.

Σχετ.: Η με αριθμ. πρωτ. Φ.337/41/197539/Σ.2797/12/8-5-2020 εγκύκλιος ΓΕΕΘΑ (ΑΔΑ: 6Δ0Ρ6-ΓΓΑ). Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του ΓΕΕΘΑ: http://www.geetha.mil.gr η εγκύκλιος προκήρυξης διαγωνισμού επιλογής σπουδαστών για το 1ο έτος των ΑΣΕΙ & ΑΣΣΥ ακαδημαϊκού έτους 2020-2021. Σύμφωνα με ενημέρωση του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας (ΥΠΕΘΑ), η εγκύκλιος δεν θα διακινηθεί σε έντυπη μορφή και επομένως… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόγραμμα μαθημάτων από 18/5/2020

Για να δείτε το πρόγραμμα μαθημάτων πατήστε στο σύνδεσμο: Πρόγραμμαμαθημάτων από τις 18-5-2020  Οι μαθητές της Γ’ Λυκείου θα εξακολουθήσουν να προσέρχονται στο σχολείο με την σειρά καταλόγου που είχαμε αναρτήσει την προηγούμενη εβδομάδα. Αυτή την εβδομάδα όμως θα έρθουν αντίστροφα σε σχέση με την προηγούμενη (δηλ. τα τμήματα που είχαν 3 φορές την προηγούμενη… (συνέχεια…)