H μεγάλη γιορτή της επιστήμης, η  Βραδιά του Ερευνητή, συμπληρώνει φέτος 14 χρόνια ζωής!

Η φετινή βραδιά με τη συμμετοχή σύσσωμης της ερευνητικής/ακαδημαϊκής κοινότητας διοργανώνεται, για άλλη μια χρονιά, σε περισσότερες από 350 πόλεις σε όλη την Ευρώπη.

Στην Ελλάδα, με σύνθημα Επιστήμη για όλους, Επιστήμη για ΣΕΝΑ! θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα,  στο Κέντρο Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος» (Πειραιώς 254) καθώς και σε ακόμη οκτώ πόλεις: Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Ηράκλειο, Λάρισα, Ξάνθη, Καλαμάτα, Ρέθυμνο, και Κόρινθο.

Οι εκδηλώσεις θα ξεκινούν το απόγευμα και θα περιλαμβάνουν επιστημονικά δρώμενα και όχι μόνο, για κάθε ηλικία.

Μέσα από παρουσιάσεις, πειράματα, δρώμενα ειδικά σχεδιασμένα για μαθητές, εργαστήρια για εκπαιδευτικούς, διαγωνισμούς και ενδιαφέρουσες εκδηλώσεις, οι οποίες καλύπτουν πληθώρα σύγχρονων επιστημονικών θεμάτων, η έρευνα ανοίγει τις πόρτες της στον χώρο της εκπαίδευσης.

Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου, 17.00-24.00

Είσοδος ελεύθερη