Οδηγίες/συμβουλές για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2019. Ψυχραιμία, παιδιά!

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

• Προσπαθήστε να μην σκέφτεστε αρνητικά («δεν θα τα καταφέρω», «δεν θα τα θυνηθώ» κ.ά.). Σκέψεις του στυλ «οι Πανελλαδικές Εξετάσεις είναι κάτι φοβερό», δημιουργούν επιπλέον άγχος που αυτή την περίοδο δεν σας ωφελεί! Η πορεία της ζωής σας θα εξαρτηθεί από πολλούς παράγοντες και όχι μόνο από τις Πανελλαδικές!
    • Οι επιδόσεις δεν είναι «άσπρο-μαύρο». Υπάρχουν ενδιαφέρουσες επιλογές στο μηχανογραφικό για κάθε βαθμολογική κλίμακα.
    • Μη δίνετε σημασία σε φήμες της τελευταίας στιγμής για «SOS» θέματα που «θα πέσουν σίγουρα» αλλά δεν πέφτουν ποτέ!
    • Μην ξενυχτάτε πριν από κάθε εξέταση. Κλείστε από νωρίς τα βιβλία και ξεκουραστείτε!
    • Η διατροφή σας θα πρέπει να είναι ισορροπημένη. Την παραμονή κάθε εξέτασης, αποφεύγετε τις διατροφικές υπερβολές.

ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΤΡΙΩΡΗΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑΣ

• Φροντίστε να έχετε απαραιτήτως μαζί σας:
    – Δελτίο ταυτότητας ή διαβατήριο
    – Δελτίο εξεταζόμενου Πανελλαδικών Εξετάσεων (καρτελάκι)
    – Στυλό (μπλε ή μαύρου χρώματος), μολύβι, γόμα και ξύστρα
    – Γεωμετρικά όργανα, όπου χρειάζονται
    – Ένα μπουκαλάκι με νερό ή χυμό
    – Ένα ρολόι χειρός, ώστε να διαχειρίζεστε σωστά τον χρόνο σας κατά τη διάρκεια της εξέτασης.

Οι μαθητές/τριες κατά την είσοδο τους στην αίθουσα της εξέτασης δεν επιτρέπεται να φέρουν μαζί τους τα εξής αντικείμενα:

• βιβλία
  • τετράδια
  • σημειώσεις
  • κινητά τηλέφωνα
  • υπολογιστικές μηχανές
  • ηλεκτρονικά μέσα μετάδοσης πληροφοριών
  • διορθωτικό (blanco)

Η κατοχή και μόνο κινητού τηλεφώνου από μαθητή, ανεξάρτητα αν είναι απενεργοποιημένο ή όχι, κατά την διάρκεια των Πανελλαδικών εξετάσεων, αυτομάτως μηδενίζει το γραπτό! Γι’ αυτό, τα κινητά τα αφήνετε στην είσοδο του εξεταστικού κέντρου.

Πότε μηδενίζεται το γραπτό του εξεταζόμενου

Όταν αντιγράφει από το γραπτό άλλου εξεταζόμενου

Όταν αντιγράφει από βιβλίο ή οποιουδήποτε είδους σημειώσεις

Όταν θορυβεί και να δεν συμμορφώνεται με τις υποδείξεις των επιτηρητών

Όταν εμποδίζει την εξέταση άλλων εξεταζόμενων

Όταν δολιεύεται με άλλο τρόπο την εξέτασή του

ΜΕΤΑ ΤΗ ΔΙΑΝΟΜΗ ΤΩΝ ΤΕΤΡΑΔΙΩΝ ΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ/ΕΣ:

• Ελέγχουν αν αυτά είναι εσωτερικά καθαρά, δεν έχουν τσαλακωμένα φύλλα και αν έχουν τον ίδιο αριθμό φύλλων με αυτόν που αναγράφεται στο εξώφυλλο του τετραδίου.
  • Συμπληρώνουν τα ατομικά τους στοιχεία σύμφωνα με τις οδηγίες των επιτηρητών στο εσώφυλλο του τετραδίου.
  • Συμπληρώνουν το εξεταζόμενο μάθημα σύμφωνα με τις οδηγίες των επιτηρητών στο εξώφυλλο του τετραδίου.
  • Περιμένουν τους επιτηρητές να ελέγξουν ότι ο υποψήφιος έγραψε σωστά τα στοιχεία του, κάνοντας αντιπαραβολή, των στοιχείων που έγραψε, με αυτά του δελτίου εξεταζομένου. Οι επιτηρητές επικολλούν τα αυτοκόλλητα αριθμητήρια και τα καλύπτουν με αδιαφανές μαύρο αυτοκόλλητο.
  • Οι εξεταζόμενοι δεν γράφουν τίποτα άλλο στο τετράδιό τους (τύπους, σκιτσάκια, ζωγραφιές κλπ), το κλείνουν και περιμένουν με απόλυτη ηρεμία τα θέματα.

ΜΕΤΑ ΤΗ ΔΙΑΝΟΜΗ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ/ΕΣ:

• Πρέπει να ελέγξουν αν έχουν πάρει όλες τις σελίδες που πρέπει να είναι διαφορετικές μεταξύ τους.
  • Πρέπει να ελέγξουν αν είναι όλες οι σελίδες ευανάγνωστες.
  • Πρέπει να ελέγξουν αν τα θέματα αντιστοιχούν σύμφωνα με το πρόγραμμα στο μάθημα της ημέρας και στην κατεύθυνσή τους όταν πρόκειται για μάθημα κατεύθυνσης.
  • Πρέπει να διαβάσουν προσεκτικά τις οδηγίες (τελευταία σελίδα).
  • Δεν πρέπει να χρησιμοποιούν blanco για το σβήσιμο.
  • Δεν μπορούν να γράφουν πράγματα άσχετα με το εξεταζόμενο αντικείμενο.
  • Πρέπει στην 1η σελίδα του τετραδίου στο επάνω μέρος να γράψουν το εξεταζόμενο μάθημα και την ημερομηνία όπως αυτά αναγράφονται στο πάνω μέρος της 1ης σελίδας των θεμάτων. ΠΡΟΣΟΧΗ! ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΝ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΤΟΥΣ.
  • Μπορούν να χρησιμοποιήσουν ως πρόχειρο την τελευταία σελίδα του τετραδίου και αν χρειάζεται την προτελευταία κλπ, αναγράφοντας την ένδειξη ΠΡΟΧΕΙΡΟ σε όσες σελίδες χρησιμοποιήσουν, οι οποίες δεν βαθμολογούνται σε καμία περίπτωση
  • Οι επιτηρητές γράφουν στον πίνακα τις ώρες έναρξης, δυνατής αποχώρησης και λήξης, καθώς και κάθε άλλη παρατήρηση που ανακοινώνει η Λυκειακή Επιτροπή.
  • Δεν επιτρέπεται η είσοδος σε κανένα μαθητή μετά την διανομή των θεμάτων.
  • Δεν επιτρέπεται οποιαδήποτε διευκρίνιση, πληροφορία ή επεξήγηση στους εξεταζόμενους εκτός των οδηγιών, διευκρινήσεων ή πληροφοριών που διαβιβάζονται σε αυτούς από την Κεντρική Επιτροπή Εξετάσεων δια των Λυκειακών Επιτροπών, τις οποίες ανακοινώνουν στους εξεταζόμενους οι επιτηρητές χωρίς να προβαίνουν σε δικές τους διευκρινίσεις.
  • Στις ερωτήσεις Σωστού – Λάθους πρέπει να αναγράφεται ως απάντηση ολόκληρη η λέξη και όχι μόνο Σ ή Λ.
  • Στις ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής το γράμμα της απάντησης (πχ α ή β ή γ ή δ) πρέπει να είναι ευδιάκριτο.

Μπορείτε να ζητήσετε από τους επιτηρητές:

• Να πάτε στην τουαλέτα ή στο κυλικείο.
  • Να μην σας ενοχλούν (π.χ. ψιθυρίζουν μεταξύ τους ή μιλάνε δυνατά κάνοντας παρατηρήσεις σε άλλους υποψηφίους ή βρίσκονται πάνω από το κεφάλι σας κ.τ.λ.)
  • Εάν υπάρχει εξωτερικός θόρυβος (π.χ. κομπρεσέρ) να το αναφέρουν στη Λυκειακή Επιτροπή ώστε να φροντίσει να σταματήσει.

Αφού τελειώσει η εξέταση… τελείωσε και το μάθημα αυτό! Δεν μπορείτε να ξέρετε απολύτως τι γράψατε και, κυρίως, δεν ξέρετε πώς έχουν γράψει οι άλλοι. Μην ξεχνάτε ότι ο βαθμός σας συγκρίνεται με τους βαθμούς των άλλων υποψηφίων. Στόχος σας, πλέον, είναι το επόμενο μάθημα!

Στην περίπτωση που τα παραπάνω σας άγχωσαν, ξεχάστε τα. Να θυμάστε μόνο ένα: ό,τι χρειαστείτε θα το ζητήσετε από τους επιτηρητές.