28 Μαρ 2019

Οι μαθητές/τριες της Γ’ Λυκείου στο πρόγραμμα «Κάν’ το Σωστά»!

Συντάκτης: Κριπαροπούλου Αντιγόνη | Κάτω από: Βραβεία και Διακρίσεις

Στις 27/3/2019 οι μαθητές/τριες της Γ’ Λυκείου παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα οδικής ασφάλειας «Κάν’ το Σωστά»!

Την εκπαίδευση των παιδιών έχει αναλάβει το Ι.Ο.ΑΣ «Πάνος Μυλωνάς» με κατάλληλα εκπαιδευμένο προσωπικό και με βάση τις βέλτιστες πρακτικές διεθνώς για θέματα πρόληψης τροχαίων.

Το πρόγραμμα είχε ως εξής:

• Θεωρητική εκπαίδευση – ομιλία στο πλαίσιο του προγράμματος «Κάν΄το Σωστά» από εισηγητή του ΙΟΑΣ (διάρκεια 1.30 διδακτικές ώρες).

• Πρακτική ενότητα με χρήση προσομοιωτών και βιωματικών δραστηριοτήτων (διάρκεια 2 διδακτικές ώρες).

Η εφαρμογή του προγράμματος γίνεται με προβολή παρουσίασης τύπου animated flash με τη μέθοδο coaching & την προβολή videos. Η συμμετοχή στο πρόγραμμα για τη συγκεκριμένη ηλικιακή ομάδα θεωρείται ιδιαίτερα σημαντική καθώς τα τροχαία συμβάντα είναι η πρώτη αιτία θανάτου για τις ηλικίες 16 – 29 στην Ελλάδα. Οι σημερινοί μαθητές αποτελούν τους αυριανούς οδηγούς, συνεπώς η εκπαίδευση και η συμβολή στη διαμόρφωση του χαρακτήρα και της στάσης ζωής τους μελλοντικά είναι ιδιαίτερα σημαντική.