16 Μαΐ 2018

Οι ομάδες του «Νοιάζομαι και Δρω» και των περιβαλλοντικών προγραμμάτων στο Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιων Χελωνών

Συντάκτης: Κριπαροπούλου Αντιγόνη | Κάτω από: Βραβεία και Διακρίσεις

Την Τρίτη 8/5/2018 οι ομάδες του σχολείου μας που δραστηριοποιούνται σε θέματα περιβάλλοντος και εθελοντισμού (Νοιάζομαι και Δρω) επισκέφτηκαν το Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιων Χελωνών στη Γλυφάδα Αττικής.

Το Κέντρο στεγάζεται σε 5 βαγόνια τρένου, προσφορά του Ο.Σ.Ε. και είναι ένα από τα πρώτα οργανωμένα «νοσοκομεία» για θαλάσσιες χελώνες στη Μεσόγειο. Σκοπός του Κέντρου Διάσωσης είναι η περίθαλψη τραυματισμένων και άρρωστων χελωνών καθώς επίσης η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση του κοινού, κυρίως των παιδιών.

Συγκεκριμένα οι λειτουργίες του Κέντρου είναι:

Περίθαλψη θαλάσσιων χελωνών: Κάθε χρόνο περίπου 50 τραυματισμένες και άρρωστες χελώνες καταφθάνουν στο Κέντρο από όλη την Ελλάδα. Οι συχνότερες αιτίες τραυματισμών είναι η εμπλοκή τους σε αλιευτικά εργαλεία και ο σκόπιμος τραυματισμός τους από ψαράδες, πρόσκρουση σε ταχύπλοα, κατάποση πλαστικών υλικών τα οποία συγχέουν με τροφή κ.ά.

Το Κέντρο Διάσωσης λειτουργεί και ως χώρος ενημέρωσης του κοινού. Το Κέντρο Ενημέρωσης και Εκπαίδευσης Εθελοντών που έγινε σε συνεργασία με τη Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς, είναι χώρος προβολών, ειδικά διαμορφωμένος και φιλοξενεί φωτογραφική έκθεση για την ιστορία, τη βιοποικιλία και βιολογία της θαλάσσιας χελώνας. Κάθε χρόνο δεχόμαστε επισκέψεις από 20.000 άτομα (σχολικά τμήματα και μεμονωμένοι επισκέπτες). Έμφαση δίνεται στην οργάνωση περιβαλλοντικών προγραμμάτων για μαθητές σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης. Επιπλέον, το Κέντρο Διάσωσης αποτελεί και το κέντρο συντονισμού Κοινοτικού προγράμματος LIFE Nature, με στόχο τη μείωση της θνησιμότητας των χελωνών στη θάλασσα.

Το Κέντρο Διάσωσης εκτός από τόπος περίθαλψης για τραυματισμένες και άρρωστες χελώνες λειτουργεί και ως τόπος ενημέρωσης του κοινού.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: κα Κριπαροπούλου Αντιγόνη, κα Στεροδήμα Έφη και κα Τζιώτου Έφη