Άρθρα για 17, Μάρτιος 2016

Η Γενική Γραμματεία Ισότητας των Φύλων (Γ.Γ.Ι.Φ.) του Υπουργείου Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης διοργάνωσε Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό δημιουργίας αφίσας για τους/τις μαθητές/μαθήτριες των σχολικών μονάδων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας με θέμα: «Χτίζουμε την Ισότητα των Φύλων δημιουργώντας ενάντια στα στερεότυπα». Το σχολείο μας διαγωνίστηκε με την δημιουργία/αφίσα του μαθητή της Α΄ τάξης Κούρου Κωνσταντίνου και… (συνέχεια…)

Η επιχείρηση Green Team, ιδρύθηκε το Δεκέμβριο του 2015 από μία ομάδα μαθητών της Γ΄ τάξης του Γενικού Λυκείου Καρέα που επέλεξαν να παρακολουθήσουν το μάθημα «Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων» και να λάβουν μέρος στο πρόγραμμα «Εικονική Eπιχείρηση» του ΣΕΝ (Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων/Junior Achievement Greece) . Οι προτεινόμενες ιδέες για το προϊόν που επρόκειτο… (συνέχεια…)