17 Οκτ 2014

«Επιστροφή στα θρανία» (Back to School)

Συντάκτης: ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΡΕΑ | Κάτω από: Εκπαιδευτικά Προγράμματα-Διδακτικές Επισκέψεις-Διαγωνισμοί (Ενημέρωση)

untitled123  Την Παρασκευή 17/10/2014 και ώρα 11.00 π.μ. στα πλαίσια της δράσης «Επιστροφή στα θρανία» (Back to School) οι μαθητές/τριες της Β΄ τάξης του σχολείου μας ενημερώθηκαν και συνομίλησαν με τον κ. Γκόγκο Χρίστο, που είναι στέλεχος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στις Βρυξέλλες. Επελέγη από την Ε.Ε. μαζί με άλλους περίπου 100 συναδέλφους του για να συμμετάσχει στη δράση BACK TO SCHOOL που γίνεται για πρώτη φορά στην Ελλάδα. Ο κ. Γκόγκος μεγάλωσε στον Καρέα και φοίτησε σε σχολείο του Βύρωνα επειδή την περίοδο εκείνη, στην περιοχή δεν υπήρχε Γυμνάσιο. Εργάζεται στην Ε.Ε από το 1981 και σήμερα ασχολείται με την χρηματοδότηση κατασκευής μεγάλων έργων και συγκεκριμένα στην Τσεχία.

Στους μαθητές/τριες μοιράστηκε έντυπο ενημερωτικό υλικό και αναμνηστικά «δωράκια».

10728700_718990204855683_1467770906_n  10729106_718990268189010_260906016_n

Η δράση (έτσι όπως περιγράφεται στην ιστοσελίδα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής)

Κατά το χρονικό διάστημα μεταξύ 13 Οκτωβρίου έως 13 Νοεμβρίου 2014, Έλληνες – στελέχη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και των υπόλοιπων θεσμικών οργάνων της Ε.Ε, πρόκειται να επισκεφθούν τα σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της ιδιαίτερης πατρίδας τους στα οποία φοίτησαν ή άλλα σχολεία της επιλογής τους, από τον Έβρο έως την Κρήτη. Στις επισκέψεις τους αυτές θα συνομιλήσουν με μαθητές και δασκάλους όχι μόνο για όργανα, θεσμούς και ευρωπαϊκές πολιτικές αλλά και για την προσωπική τους εμπειρία και σχέση με την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Η πρωτοβουλία «Επιστροφή στα θρανία» έχει ως στόχο να δώσει στους νέους την ευκαιρία να συζητήσουν για την Ευρώπη με ανθρώπους που γνωρίζουν την Ε.Ε από μέσα και με τους οποίους έχουν ένα κοινό σημείο: τη φοίτησή τους στο ίδιο σχολείο.  Έτσι για μια μέρα τα στελέχη αυτά γίνονται «το πρόσωπο της Ευρώπης» στο σχολείο τους!

Η δράση «Επιστροφή στα θρανία» πραγματοποιείται με την ευκαιρία της Ελληνικής Προεδρίας της ΕΕ, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και με την υποστήριξη της Αντιπροσωπείας της ΕΕ στην Ελλάδα.

Ιστορικό

Η δράση «Επιστροφή στα θρανία» (Back to School) αποτελεί μια πανευρωπαϊκή πρωτοβουλία, στο πλαίσιο της οποίας στελέχη της ΕΕ επιστρέφουν στα σχολεία τους και μιλούν για τη δουλειά τους στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Το 2013, περίπου 500 στελέχη της Ευρωπαϊκής Ένωσης επέστρεψαν στις παλιές τους τάξεις και συνομίλησαν με περισσότερους από 65.000 μαθητές σε 886 σχολεία σε 22 κράτη μέλη της ΕΕ. Οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την επίσκεψη και έκαναν ερωτήσεις σχετικά με τις δραστηριότητες της ΕΕ στη χώρα τους, τις ευκαιρίες εκπαίδευσης, την εργασία και τη ζωή στο εξωτερικό, καθώς και τη χρήση των ξένων γλωσσών.