Άρθρα για 15, Ιούνιος 2013

Στην 24η Διεθνή Ολυμπιάδα Βιολογίας (ΙΒΟ) που θα πραγματοποιηθεί από τις 14-21 Ιουλίου 2013 στη Βέρνη της Ελβετίας θα συμμετάσχει η Φανή Ζούμπου, μαθήτρια της Β’ τάξης του σχολείου μας! Η Φανή, μαζί με δυο ακόμα παιδιά από άλλα σχολεία, αποτελούν την ομάδα που θα εκπροσωπήσει την χώρα μας και επιλέγησαν με βάση την βαθμολογία που συγκέντρωσαν στις… (συνέχεια…)

Υπεύθυνοι καθηγητές: Βασίλης Κατσικονούρης και Αλέκα Αρμάγου. Σκηνοθεσία-Διδασκαλία: Μπάμπης Σαρηγιαννίδης Διανομή: Γυρεύοντας την δικαιοσύνη Ο Δικαστής (Γκολλ): Στέλιος Κωτσοβίλης Ο Επιθεωρητής (Τάλιγκερ): Μαρία Χρόνη Ο Εισαγγελέας (Σπιτς): Θέμις Γκέκου Ο Σύμβουλος (Φευ): Σπύρος Μαργαρίτης Η Υπηρέτρια (Μαρία): Ρίκα Κουσίδου Ο Κλητήρας:  Άγγελος Καρασαρίνης Ο Σταυρός και η κιμωλία Ο ΕΣ-Α (Τέο): Βαγγέλης Αλεξίου Η καμαριέρα… (συνέχεια…)

Το 2002 είμαστε ένα από τα λίγα σχολεία που δημιούργησε την δική του λογοτεχνική ομάδα. Υπεύθυνες καθηγήτριες: Αναγνωστοπούλου Βάσω και Κριπαροπούλου Αντιγόνη Τα μέλη της ομάδας συναντιόντουσαν μια φορά την εβδομάδα και μελετούσαν έργα ελλήνων λογοτεχνών. Αντάλλασσαν απόψεις και βίωναν έντονα συναισθήματα! Στην ενότητα «Το έργο της Διδώς Σωτηρίου» δόθηκε η ευκαιρία να συναντήσουμε την… (συνέχεια…)

Με τον Αρχοντοχωριάτη του Μολιέρου! Το πρώτο βραβείο πήρε η Ελληνογερμανική Σχολή και το δεύτερο το Αμερικάνικο κολέγιο. Είμαστε τότε, το μόνο δημόσιο σχολείο που διακρίθηκε, παρότι, τα σκηνικά και οι φορεσιές μας ήταν «φτωχά» λόγω έλλειψης πόρων… Από τις πιό όμορφες στιγμές που ζήσαμε! Υπεύθυνες καθηγήτριες: Αναγνωστοπούλου Βάσω και Κριπαροπούλου Αντιγόνη. Η πρώτη κατά… (συνέχεια…)

Ο Δημήτρης Διαμαντής, όταν ήταν μαθητής της Γ’ Λυκείου στο σχολείο μας (2009), πήρε τα μαθηματικά από το συννεφάκι και τα έκανε πρόγραμμα για κινητά τηλέφωνα. Πρόκειται για έναν υπολογιστή μορίων για τις εισαγωγικές εξετάσεις. Με αυτόν μπορεί ένας μαθητής να υπολογίσει πόσα μόρια συγκεντρώνει ανά επιστημονικό πεδίο, ανάλογα με τη βαθμολογία του σε κάθε… (συνέχεια…)