14 Ιούν 2013

Το 3ο βραβείο της ΝΑΣΑ σε μαθητή μας και στο σχολείο μας! (2009)

Συντάκτης: ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΡΕΑ | Κάτω από: Εκπαιδευτικές Δράσεις- Προγράμματα - Διδακτικές Επισκέψεις - Διακρίσεις

assets_LARGE_t_420_6349265

Ο Μανώλης Βλατάκης Γκαραγκούνης ήταν μαθητής του σχολείου μας (2009) όταν βραβεύτηκε από την NASA για τον «σχεδιασμό του υπερηχητικού αεροσκάφους του 2020»!

Το  τρίτο βραβείο λοιπόν του έδωσε η NASA παγκοσμίως (το πρώτο πήρε το βασιλικό κολέγιο της Ινδίας και το δεύτερο το ρουμανικό παράρτημα του ΜΙΤ)!

Η εργασία του Μανώλη για το «σχεδιασμό του υπερηχητικού αεροσκάφους του 2020» προσπαθούσε να απαντήσει στο αίτημα εκπομπής μηδενικών ρύπων με αποκλειστικό καύσιμο το υδρογόνο. Άλλοι κεντρικοί άξονες της εργασίας ήταν ο ριζικός περιορισμός του θορύβου χάρη στην εξέλιξη μιας τεχνικής που χρησιμοποιούνταν παλαιότερα στα διαστημόπλοια, το σχετικά περιορισμένο κόστος της όλης κατασκευής και ο επαναστατικός νέος κινητήρας.

«Αϊνστάιν» αποκαλούσε τότε τον 17χρονο μαθητή της Γ’ τάξης του Λυκείου Καρέα, η διεθνής επιστημονική κοινότητα «Cogito», που απαρτίζεται από πανεπιστημιακούς απ’ όλο τον κόσμο, όλων των γνωστικών αντικειμένων (φιλοσοφία, μαθηματικά, αστροφυσική, πληροφορική κ.λπ.).

Ο Μανώλης ήταν ο πρώτος Ελληνας που έγινε δεκτός στη «νεανική ομάδα» του «Cogito».

Σε συνέντευξη που είχε δώσει τότε στην εφημερίδα ΕΘΝΟΣ έλεγε: «Oλα ξεκίνησαν από το μάθημα πληροφορικής της Γ’ γυμνασίου, όταν η καθηγήτρια διέγνωσε την κλίση μου στα μαθηματικά. Με έφερε αμέσως σε επαφή με σημαντική συνάδελφό της του αμερικανικού πανεπιστημίου John Hopkins. Στη συνέχεια εξετάστηκα μέσω Ιντερνετ σε μαθηματικά, φυσική και χημεία. Λίγο αργότερα έγινα δεκτός στη «νεανική ομάδα» της κοινότητας «Cogito»…

Σήμερα, ο Μανώλης είναι φοιτητής στο Πολυτεχνείο και εμείς οι καθηγητές του χαιρόμαστε που τον είχαμε στις τάξεις μας και για τις διακρίσεις του αλλά κυρίως για την ποιότητα του χαρακτήρα του!

Τελικά, στα δημόσια σχολεία γίνεται σοβαρή και υπέυθυνη δουλειά! Οι εκπαιδευτικοί δεν είναι οι «τεμπέληδες» που θέλουν κάποιοι να παρουσιάζουν… Η περίπτωση του Μανώλη αλλά και άλλων παιδιών σε όλη την χώρα, το αποδεικνύει!

Η φωτογραφία που συνοδεύει το κείμενο προέρχεται από την εφημερίδα ΕΘΝΟΣ (17/10/2009).