Ιστορία της Τέχνης

Η Ιστορία της Τέχνης είναι μάθημα επιλογής στην Γ΄ τάξη του Λυκείου.

Επειδή το σχολικό εγχειρίδιο περιορίζεται στα εικαστικά, προσπαθήσαμε, στον περιορισμένο χρόνο που είχαμε, να αναφερθούμε και σε άλλες μορφές τέχνης (π.χ. μουσική, χορός, θέατρο, λογοτεχνία κ.λ.π.).

Εδώ σας παρουσιάζουμε ένα μέρος του υλικού που δημιουργήσαμε για τις ανάγκες της διδασκαλίας του μαθήματος.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Κριπαροπούλου Αντιγόνη.

2 σχόλια στο “Ιστορία της Τέχνης

1. Ευγε στο σχολειο σας , σαν ψυχολογος και σαν ανθρωπος . Με εξεπληξαν τα επιτευγματα των παιδιων, τοσο στα αθληματα οσο και στα πνευματικα θεματα , τεχνης κ ιστοριας ,καθως επισης
    η οργανωση , η ειαισθησια κ ταυτοχρονα η πειθαρχια κ το ομαδικο πνευμα !!!!!
    Ευγε κ παλι !!!!! Μαζι με αλλους επιστημονες κ πολλους καλλιτεχνες, μουσικους, χορευτες, ηθοποιους, ζωγραφους , σκηνοθετες ,διοργανωνουμε ενα δευτερο φεστιβαλ τεχνης, με θεμα » τεχνη………..η σωτηρια της ψυχης», απο 26απριλιου εως 3 μαιου 2015. Θα ηταν χαρα να συμμετεχετε με το ομορφο κ εξυπνο video για τι συναισθηματα της Β ‘ ταξης.
    Θα σας καλεσω την Δευτερα 30 μαρτιου στο τηλ 2107656ο53
    Αννα Ειρηνη Parkins