Γιορτή 17 Νοέμβρη 2011

Στις  17 Νοέμβρη πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η γιορτή για την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου.

Φιλοσοφία της γιορτής  ήταν να μη γίνει άλλο ένα μνημόσυνο για τους πεσόντες του Πολυτεχνείου, αλλά μια σύγχρονη γιορτή που ν’ αναφέρεται στη σημερινή πραγματικότητα και στις καταστάσεις που βιώνουμε το τελευταίο διάστημα.

Η γιορτή απαρτίζονταν από επτά μικρά κείμενα, όσα και τα τραγούδια που ακούστηκαν. Κάθε κείμενο προλογούσε  το κάθε τραγούδι που ακολουθούσε και ήταν ένα σχόλιο για το τότε και για το σήμερα. Τα κείμενα και τα τραγούδια μπορείτε να τα δείτε στο πρόγραμμα της γιορτής.

Επίσης, προβλήθηκε μια ταινία μικρού μήκους που έγραψαν και πρωταγωνίστησαν μαθητές του σχολείου και η οποία  γυρίστηκε ειδικά για τη γιορτή.

Μαθητές και καθηγητές ενθουσιάστηκαν και συγκινήθηκαν από το σύνολο του περιεχομένου της γιορτής.

Στη γιορτή συμμετείχε η χορωδία του Γυμνασίου Καμπάνη και τραγούδησαν μαθητές του σχολείου μας. Τα video της γιορτής επεξεργάστηκαν οι μαθητές της Γ’ Λυκείου.

Σχετικά με Τάσος Βαφειάδης

Δρ. Χημείας Α.Π.Θ.
MSc Διδακτικής Ε.Κ.Π.Α.

Κατηγορίες: Εκδηλώσεις, Λύκειο Καμπάνη. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.