Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά

Αγιασμός

Ανακοινώνεται ότι ο αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου στις 09:00 πμ. Τα λεωφορεία για τη μεταφορά των μαθητών θα περάσουν από τις στάσεις μία (1) ώρα αργότερα από την ώρα που περνούν τις ημέρες κανονικής λειτουργίας του σχολείου. Μετά τον αγιασμό θα ακολουθήσει η κατανομή των μαθητών στα τμήματα, η διανομή των βιβλίων και ενημέρωση / συζήτηση των γονέων με την Διευθύντρια και τους καθηγητές του σχολείου. Η παρουσία των γονέων / κηδεμόνων στην εκδήλωση κρίνεται ιδιαίτερα σημαντική.

Καλή σχολική χρονιά !

Εγγραφές μαθητών : Αιτήσεις από 27 Ιουνίου και μέχρι 5 Ιουλίου

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές-ανανεώσεις εγγραφών-μετεγγραφές των μαθητών/τριών στα Δημόσια Λύκεια, Α΄, Β΄, Γ΄ τάξη ημερησίου και Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξη εσπερινού, (ΓΕ.Λ. /ΕΠΑ.Λ./Π.ΕΠΑ.Λ.) για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές (https://e-eggrafes.minedu.gov.gr ).

Αναλυτικές οδηγίες στην εγκύκλιο του Υπουργείου : https://tinyurl.com/egk2024

Τελετή αποφοίτησης

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΤΗ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗΣ

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Γράψτε σχόλιο

Μεταφορές μαθητών τις ημέρες των Πανελληνίων εξετάσεων

Στο ακόλουθο έγγραφο θα βρείτε τις ώρες που θα περνάει το ΚΤΕΛ από κάθε χωριό για τις ημέρες των Πανελληνίων Εξετάσεων.

ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2024 ΓΕΛ 31.5.xlsx

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Γράψτε σχόλιο

Γραμμές παροχής πληροφοριών και ψυχολογικής υποστήριξης για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις σε υποψηφίους και τις οικογένειές τους

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας θέτει σε λειτουργία τηλεφωνικές Γραμμές Παροχής Πληροφοριών για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις, καθώς και Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης για υποψηφίους μαθητές/τριες και τις οικογένειές τους. Το χρονοδιάγραμμα λειτουργίας των τηλεφωνικών Γραμμών ορίζεται από την Τετάρτη 22 Μαΐου 2024 έως και την Παρασκευή 28 Ιουνίου 2024, ημέρα ολοκλήρωσης των εξεταστικών διαδικασιών.
Οι ανοικτές τηλεφωνικές γραμμές υποστήριξης θα στελεχώνονται από εξειδικευμένους υπαλλήλους σε θέματα Πανελλαδικών Εξετάσεων στις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και από ειδικούς στην Ψυχική Υγεία στα Κέντρα Διεπιστημονικής Αξιολόγησης, Συμβουλευτικής και Υποστήριξης (ΚΕΔΑΣΥ) Κεντρικής Μακεδονίας.

Οι γραμμές υποστήριξης των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης έχουν στόχο να:
• παρέχουν πληροφορίες σε σχέση με τις Πανελλαδικές Εξετάσεις, όπως π.χ. σχετικά με τον τρόπο διεξαγωγής τους, κ.ά.,
• ενημερώνουν υποψηφίους σχετικά με διαδικαστικά θέματα,
• παρέχουν συμβουλευτική υποστήριξη σε μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ Λυκείου, καθώς και αποφοίτους κατά την ιδιαίτερη περίοδο των Πανελλαδικών Εξετάσεων.

Οι γραμμές υποστήριξης των Κέντρων Διεπιστημονικής Αξιολόγησης, Συμβουλευτικής και Υποστήριξης (ΚΕΔΑΣΥ) έχουν στόχο να:
• υποστηρίξουν μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ Λυκείου, καθώς και αποφοίτους κατά την ιδιαίτερη περίοδο των Πανελλαδικών Εξετάσεων,
• βοηθήσουν υποψηφίους στη διαχείριση του άγχους των εξετάσεων,
• ενισχύσουν τις οικογένειες των υποψηφίων στον υποστηρικτικό τους ρόλο κατά το διάστημα αυτό.

Σε ότι αφορά το νομό Κιλκίς μπορείτε να απευθύνεστε στις ακόλουθες υπηρεσίες:

ΚΕΔΑΣΥ ΚΙΛΚΙΣ 2341353310 Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή / 11.30-13.30 ΔΑΤΣΗ ΣΟΦΙΑ mail@kesy.kil.sch.gr https://blogs.sch.gr/kesykil/

Δ.Δ.Ε. ΚΙΛΚΙΣ 2341353322 Δευτέρα έως Παρασκευή / 07.00-15.00 ΓΟΥΣΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ mail@dide.kil.sch.gr https://dide.kil.sch.gr/

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Γράψτε σχόλιο

Δελτίο Τύπου -Hμερομηνίες διεξαγωγής της υγειονομικής εξέτασης και πρακτικής δοκιμασίας για εισαγωγή στα ΤΕΦΑΑ ακαδημαϊκού έτους 2024-2025

Ακολουθεί το Δελτίο Τύπου, στο οποίο υπενθυμίζονται οι
ημερομηνίες διεξαγωγής της υγειονομικής εξέτασης και πρακτικής δοκιμασίας για εισαγωγή στα ΤΕΦΑΑ ακαδημαϊκού έτους 2024-2025,
καθώς και τα απαραίτητα δικαιολογητικά με τα οποία θα πρέπει να είναι εφοδιασμένοι οι υποψήφιοι κατά την προσέλευσή τους στις Επιτροπές υγειονομικής εξέτασης και πρακτικής δοκιμασίας.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Γράψτε σχόλιο

Φωτοηλεκτρικό φαινόμενο (Γ’ Λυκείου / Φυσική / Κβαντομηχανική)

Φωτοηλεκτρικό φαινόμενο f1 f2 f3Μελετώντας το φαινόμενο, για την ερμηνεία του οποίου ο Albert Einstein βραβεύτηκε με το Nobel Φυσικής

Κατάθεση Δελτίου Απογραφής των γεννηθέντων 2006

Σας ενημερώνουμε ότι η καταληκτική ημερομηνία για την κατάθεση Δελτίου Απογραφής της στρατεύσιμης κλάσης 2007 (γεννηθέντων 2006)  είναι στις 31 Μαρτίου 2024.

Για περισσότερες πληροφορίες ανατρέξτε στο ακόλουθο έγγραφο.

ΕΞΕ – 26595 – 2024 – Φ12α_ΠΡΟΣΕΛΚΥΣΗ – ΕΠΙΛΟΓΗ – ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

Προκήρυξη για τις σχολές της Πυροσβεστικής 2024-25

Σας ενημερώνουμε ότι αναρτήθηκε στο site της Πυροσβεστικής η προκήρυξη για την εισαγωγή σπουδαστών για το ακαδημαϊκό έτος 2024-25.

Η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων είναι από Τρίτη19-3-2024 μέχρι και  Τετάρτη       26-3-2024.

Για οποιαδήποτε πληροφορία και διευκρίνηση ανατρέξτε στην προκήρυξη.

Ηλεκτρονική διεύθυνση : https://www.fireservice.gr/el_GR/-/prokeryxe-diagonismou-gia-ten-eisagoge-phoiteton-rion-ste-schole-axiomatikon-kai-spoudaston-rion-ste-schole-pyrosbeston-tes-pyrosbestikes-akademias-me