Σχολικές Εκδηλώσεις

δένδρο1

Στις 11-5-2023 πραγματοποιήθηκε  στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου εκδήλωση με θέμα «Μάθημα φιλοσοφίας. Μάθημα ζωής;» που είχε ως στόχο να συνδέσει το φιλοσοφικό στοχασμό με την αντιμετώπιση προβλημάτων της καθημερινότητας. Η εκδήλωση περιλάμβανε α) οπτικοακουστικό υλικό σχετικό με το θέμα,  β) εισαγωγική τοποθέτηση των υπεύθυνων καθηγητριών, γ) παρουσίαση εισηγήσεων σχετικών με τα θέματα διερεύνησης από τους μαθητές της Β λυκείου. Οι εισηγήσεις ήταν διαρθρωμένες με τέτοιο τρόπο ώστε να θέτουν συγκεκριμένα ερωτήματα/ διλήμματα και να προκαλούν το ενδιαφέρον των μαθητών που παρακολουθούσαν δίνοντας έναυσμα για διάλογο μεταξύ τους. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με δ) αποφώνηση του Διευθυντή του σχολείου που αναφέρθηκε στη σχέση της φιλοσοφίας με τα μαθηματικά.