Δράσεις για τον Σχολικό Εκφοβισμό
Το σχολείο μας, στα πλαίσια της αξιολόγησης Σχολικών Μονάδων, συμμετείχε ενεργά σε μια σειρά δράσεων, με στόχο την καλλιέργεια του αισθήματος της ενσυναίσθησης καθώς και της αποδοχής στην διαφορετικότητα του άλλου. Αρχικά κατασκευάστηκε από ομάδα μαθητών μας κουτί ανώνυμων καταγγελιών περιστατικών bullying που είτε έχουν υποστεί ο ίδιοι, είτε υπήρξαν μάρτυρες αυτών, εντός σχολικού περιβάλλοντος. Σκοπός ήταν οι μαθητές να σπάσουν “τον κανόνα της σιωπής” καταγγέλλοντας έστω και ανώνυμα περιστατικά εκφοβισμού. Ακολούθησε προβολή ξένης ταινίας με θέμα τον σχολικό εκφοβισμό και την διαφορετικότητα, την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού. Με αφορμή την ταινία και τα ερεθίσματα που δέχτηκαν οι μαθητές, μαθητής της σχολικής μας μονάδας προχώρησε στην κατασκευή της πυρογραφίας με μήνυμα κατά του εκφοβισμού. Ακόμα το σχολείο μας συμμετείχε σε διαδικτυακή ημερίδα από το Διεθνές Ινστιτούτο Κυβερνοασφάλειας (CSIi) με θέμα «Οι 10 κανόνες του Διαδικτύου». Καταρτισμένος εκπρόσωπος του ινστιτούτου ενημέρωσε τους μαθητές μας για την ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο και συζήτησε μαζί τους για πιθανόν απορίες και προβληματισμούς τους. Ολοκληρώνοντας τον κύκλο αυτών των δράσεων δόθηκε στους μαθητές μας ερωτηματολόγιο αναφορικά με τον σχολικό εκφοβισμό με σκοπό την διερεύνηση και την αξιολόγηση εμπειριών των μαθητών και τις προθέσεις/απόψεις τους σχετικά με συμπεριφορές εκφοβισμού.