Σχετικά

Το Εσπερινό Γενικό Λύκειο Καστοριάς ιδρύθηκε το 1999 και στα 25 χρόνια της λειτουργίας του, κατάφερε αφενός να συμβάλει θετικά στην αντιμετώπιση των δυσμενών επιπτώσεων από την εκτεταμένη σχολική διαρροή των προηγούμενων δεκαετιών στην ευρύτερη Περιφερειακή Ενότητα Καστοριάς και αφετέρου να στηρίξει τη γενική εκπαίδευση των ενηλίκων εργαζομένων μαθητών του, παρέχοντάς τους τη δυνατότητα για συνέχιση των σπουδών τους στα ανώτερα, ανώτατα και μετεδευτεροβάθμια εκπαιδευτικά ιδρύματα και ενισχύοντας τη θέση τους στην αγορά εργασίας.

Κατά το σχολικό έτος 2023-2024 ενεγράφησαν στο σχολείο 28 μαθητές, ενώ το διδακτικό προσωπικό συναποτελούσαν 12 εκπαιδευτικοί.

Το Εσπερινό Γενικό Λύκειο Καστοριάς είναι μοναδικό ως τύπος σχολείου στην Περιφερειακή Ενότητα (ΠΕ) Καστοριάς. Κύριος σκοπός του είναι η παροχή βέλτιστης μάθησης όσον αφορά στην επίδοση, συμμετοχή, ικανοποίηση, αυτορρύθμιση μάθησης των ενήλικων μαθητών/τριών αλλά και ανήλικων που εργάζονται.  Επιμέρους στόχοι είναι να παρέχει τη δυνατότητα σε πολίτες της ΠΕ Καστοριάς, οι οποίοι εγκατέλειψαν το σχολείο για οποιονδήποτε λόγο, να ξαναπροσπαθήσουν με τη στοχευμένη καθοδήγηση των εκπαιδευτικών του σχολείου μας. Άλλωστε, η συνεισφορά του σχολείου εστιάζει στη διά βιου μάθηση ανεξαρτήτως ηλικίας.

Επιπλέον, να αναφέρουμε μερικές ιδιαιτερότητες του σχολείου: α) τα μαθήματα διδάσκονται 18:25 – 21:55, β) υπάρχει μεγάλη ηλικιακή διακύμανση, γ) το προφίλ των μαθητών/ τριών είναι ετερογενές, και δ) ακολουθούνται οι αρχές της εκπαίδευσης ενηλίκων.