«Ήπειρος της ξενιτιάς» μέσα από το έργο Ηπειρωτών δημιουργών

φωτογραφία από το φωτογραφικό αρχείο του Κώστα Μπαλάφα , ακούγεται το ¨Μαύρα μου χελιδόνια”  από το πολυφωνικό καραβάνι

Το πρόγραμμα υλοποιούν μαθητές του τμηματος Β1 του Λυκείου Ελεούσας για το 2012-2013

Σκοπός
Σκοπός του προγράμματός μας είναι να γνωρίσουν οι μαθητές το μεταναστευτικό ρεύμα της Ηπείρου κατά το τέλος του 19ου αι. και αρχές του 20ού, μέσα από το έργο του Χρήστου χρηστοβασίλη, αλλά και να προσεγγίσουν βιωματικά το πρόβλημα της μετανάστευσης, τις αιτίες που το δημιούργησαν τότε αλλά και κείνες που συνεχίζουν και σήμερα να το αναπαράγουν.

Θα αναζητήσουμε πηγές που διαφωτίζουν το πρόβλημα, σύγχρονες αφηγήσεις, φωτογραφικό υλικό αλλά και δημοτικά τραγούδια της ξενιτιάς από την περιοχή μας .

Ενότητες

• Η ιστορικότητα του φαινομένου της μετανάστευσης στην Ήπειρο
  • Η ξενιτιά μέσα σπό το έργο του Χρήστου Χρηστοβασίλη (σύγκριση με το έργο “Αμερικάνος” του Α. Παπαδιαμάντη)
  • τραγούδια της ξενιτιάς