5ο Αθλητικό Φεστιβάλ Κωφών

Απρ 202411

Α   Και τη φετινή χρονιά συμμετείχαμε στο 5ο Αθλητικό Φεστιβάλ Κωφών #BE ACTIVE που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 10 και Πέμπτη 11 Απριλίου 2024 στο Δημοτικό Στάδιο Σπάτων και διοργανώθηκε από την Ελληνική Ομοσπονδία Αθλητισμού Κωφών (Ε.Ο.Α.Κ.), με τη στήριξη της Περιφέρειας Αττικής, τη συνεργασία του Δήμου Σπάτων Αρτέμιδος, και τις Ομοσπονδίες Χειροσφαίρισης Ελλάδος (Ο.Χ.Ε), και Αθλημάτων Ακριβείας (Ε.Ο.Α.Α).

Την Τετάρτη 10 Απριλίου 2024 οι μαθητές/τριες του σχολείου μας «μυήθηκαν» στα αθλήματα που «καλλιεργεί» η ΕΟΑΚ και έπαιξαν ποδόσφαιρο και μπάσκετ, χάντμπολ, επιτραπέζια αντισφαίριση και bowling και έτρεξαν στο ταρτάν του στίβου, κάνοντας πράξη το μήνυμα του φετεινού φεστιβάλ: «Δοκίμασε, προσπάθησε, γνώρισε και κέρδισε τη χαρά της δράσης».

ΓΒΔ

Την Πέμπτη 11 Απριλίου 2024 γιορτάστηκε η λήξη του Φεστιβάλ με τη συνάντηση όλων των σχολείων που συμμετείχαν μέσα σε κλίμα χαράς και ενθουσιασμού.

2 1 1 1 3 1

Συγχαρητήρια σε όλους και όλες για αυτό το τόσο σημαντικό διήμερο αθλητικών δράσεων!

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΕΟΑΚ

1ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο Κοινωνικών & Πολιτικών Επιστημών

Απρ 20247

η συμμετοχή μας!

1 2

2

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 1ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο Κοινωνικών & Πολιτικών Επιστημών

Συνάντηση γονέων

Απρ 20246

Το Σάββατο 6 Απριλίου 2024 και ώρα 6-8μμ πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου συνάντηση του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού με τους γονείς των μαθητών/τριών μας. Στη συνάντηση αυτή παρουσιάστηκαν και συζητήθηκαν θέματα που αφορούσαν στις επιλογές των παιδιών μας και γενικότερα των κωφών μαθητών/τριών μετά το λύκειο και σε υπηρεσίες διερμηνείας ως δικαίωμα των κωφών μαθητών.

1

Παρουσίαση “Μετά το Λύκειο τι;”

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συνάντηση γονέων

Παρέλαση 25ης Μαρτίου 2024

Μαρ 202425

1 3

Και φέτος παρελάσαμε για την επέτειο της 25ης Μαρτίου στο Δήμο Ελληνικού – Αργυρούπολης! Συγχαρητήρια στα παιδιά μας,που παρέλασαν περήφανα και τίμησαν τους ήρωες της Ελληνικής Επανάστασης του 1821! Συγχαρητήρια και στο γυμναστή του σχολείου μας Τουάρδη Νικόλαο!

21 1 31 1 41 1

από κάτω από: Εκδηλώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παρέλαση 25ης Μαρτίου 2024

Εορτασμός Εθνικής Επετείου 25ης Μαρτίου

Μαρ 202422

IMG 4039

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 γιορτάσαμε με τον δικό μας μοναδικό όπως πάντα τρόπο την Εθνική Επέτειο της 25ης Μαρτίου. Συγκινηθήκαμε, γελάσαμε, καμαρώσαμε τα παιδιά μας και χορέψαμε! Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν και στους εκπαιδευτικούς που επιμελήθηκαν αυτή την όμορφη γιορτή!

Στιγμές από τη γιορτή μας!

11 21 31 41

από κάτω από: Γενικά, Εκδηλώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εορτασμός Εθνικής Επετείου 25ης Μαρτίου

5o Αθλητικό Φεστιβάλ Κωφών

Μαρ 202414

BE ACTIVE ΑΦΙΣΑΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΦΕΣΤΙΒΑΛ

Τελική προκήρυξη 5ου Αθλητικού Φεστιβάλ Κωφών 2024

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 5o Αθλητικό Φεστιβάλ Κωφών

Δράση για τη σχολική βία

Μαρ 202413

Καταγραφή

Στο πλαίσιο του εορτασμού της πανελλήνιας ημέρας κατά του σχολικού εκφοβισμού (6 Μαρτίου), την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024 το σχολείο μας διοργάνωσε με την υποστήριξη του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού εκδήλωση με βιωματικό εργαστήριο και ομιλία προς όλα τα παιδιά. Όλοι και όλες συμμετείχαν με πολύ μεγάλο ενθουσιασμό και ιδέες, και έτσι συνδημιουργήσαμε μία ταινία μικρού μήκους, δίνοντας ένα ηχηρό μήνυμα… “Όχι στον σχολικό εκφοβισμό – Stop bullying”.

collage3 collage1 collage2

από κάτω από: Γενικά, Δράσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δράση για τη σχολική βία

Εθνική Λυρική Σκηνή #2

Μαρ 202411

… οι δράσεις συνεχίζονται!

2 2 3 2 1 1

από κάτω από: Εκπαιδευτικά προγράμματα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εθνική Λυρική Σκηνή #2

Καλή Τσικνοπέμπτη σε όλους και όλες!

Μαρ 20247

2 1 3 1 1

από κάτω από: Εκδηλώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλή Τσικνοπέμπτη σε όλους και όλες!

«Σπάω τη σιωπή, σπάζοντας μπαλόνια»

Μαρ 20246

1

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024, ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, οι μαθητές/τριες με τη συνοδεία εκπαιδευτικών ξεκίνησαν από το σχολείο με προορισμό το Δημαρχείο Ελληνικού – Αργυρούπολης. Εκεί, συναντηθήκαμε με πολλά σχολεία του Δήμου, παρακολουθήσαμε και πραγματοποιήσαμε “αναπαραστάσεις” βίας και αποφασίσαμε όλοι/ες μαζί ότι πλέον “σπάμε τη σιωπή μας” σε όποια πράξη βίας. Η συμφωνία αυτή επικυρώθηκε σπάζοντας εκατοντάδες άσπρα μπαλόνια με συνθήματα κατά της σχολικής βίας…. μια πολύ συγκινητική δράση που πραγματοποιήθηκε ταυτόχρονα σε όλη την Ελλάδα.

2 3

από κάτω από: Δράσεις, Κοινωνικές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο «Σπάω τη σιωπή, σπάζοντας μπαλόνια»
« Παλιότερα άρθρα
1234567