Εγγραφές στην Αθωνιάδα για το σχολικό έτος 2013 – 2014

Το Γενικό Εκκλησιαστικό Γυμνάσιο- Εκκλησιαστικό Λύκειο Αθωνιάδας Αγίου Όρους ανακοινώνει ότι δέχεται εγγραφές μαθητών για το νέο σχολικό έτος έως 30 Ιουνίου 2013 και από 1η έως 30η Σεπτεμβρίου 2013. Οι μετεγγραφές πραγματοποιούνται έως 31 Οκτωβρίου 2013.

Οι ενδιαφερόμενοι μαθητές θα πρέπει να είναι κάτοχοι απολυτηρίου οποιουδήποτε τύπου Δημοτικού για την εγγραφή τους στο Γυμνάσιο και απολυτηρίου Γυμνασίου (δημοσίου, ιδιωτικού) της ημεδαπής ή αναγνωρισμένου ισότιμου της αλλοδαπής για την εγγραφή τους στο Λύκειο.

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται είναι:

α) Πρωτότυπο Απολυτηρίου Δημοτικού ή Γυμνασίου,

β) Πιστοποιητικό γέννησης,

γ) Ατομικό Δελτίο Υγείας και ακτινογραφίας από Δημόσιο Νοσοκομείο ή Ι.Κ.Α ή Κέντρο Υγείας,

δ) Συστατική επιστολή από τον οικείο Μητροπολίτη αποτελεί ενισχυτικό στοιχείο.

Διευκρινίζεται ότι το εν λόγω σχολείο είναι ισότιμο και ισοδύναμο με τα άλλα δημόσια σχολεία και παρέχει τις ίδιες δυνατότητες πρόσβασης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.Επιπλέον στο Γυμνάσιο – Λύκειο Αθωνιάδος λειτουργεί Τμήμα Υποδοχής εκμάθησης ελληνικής γλώσσας για αλλοδαπούς μαθητές καθώς και μοναχούς.Από το Εκκλησιαστικό Λύκειο χορηγείται Πτυχίο Βυζαντινής Μουσικής, Βυζαντινής Αγιογραφίας καθώς και Ψηφιδωτού.

Στο Οικοτροφείο της Σχολής παρέχεται δωρεάν διαμονή,διατροφή και ό,τι άλλο χρειάζονται οι μαθητές.

Οι μαθητές κατά τη φοίτησή τους στη Σχολή έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν την Αγιορείτικη παράδοση επισκεπτόμενοι στις εκδρομές τις Μονές και Σκήτες του Αγιωνύμου Όρους. Επίσης συμμετέχουν στις διάφορες Αγιορείτικες αγρυπνίες και λατρευτικές τελετές ενώ κάθε Σάββατο επισκέπτονται τα Μοναστήρια που έχουν αναλάβει την κηδεμονία τους για να προετοιμαστούν για το εβδομαδιαίο τους πρόγραμμα αλλά και για πνευματική ανάταση και αναψυχή. Στις επισκέψεις αυτές οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να γνωρίσουντα μυστικά της Αγιορείτικης κουζίνας, τους τρόπους παρασκευής Αγιορείτικου λιβανιού, παραγωγής μελιού, κρασιού, συντήρησης εικόνων και βιβλιοδεσίας.

Πληροφορίες στο γραφείο της Διεύθυνσης 2377023220, στο τηλέφωνο – φαξ 2377023341 όπως και στην ηλεκτρονική διεύθυνση του Σχολείου Athoniada@sch.gr.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.