Nikon 230

Η 6η Οκτωβρίου αποτελεί μία ιστορική μέρα για όλη την επαρχία Ελασσόνας στην οποία υπάγονται και τα χωριά των μαθητών του σχολείου μας.
Στις 6 Οκτωβρίου 1912 άρχισε η αντίστροφη μέτρηση για την απελευθέρωση της επαρχίας Ελασσόνας από τον τουρκικό ζυγό αφού η επαρχία δεν συμμετείχε στην μαζική απελευθέρωση της Ελλάδος το 1827.
Κάθε χρόνο στην Κωμόπολη της Ελάσσονος διοργανώνονται πλήθος εκδηλώσεων για την ημέρα και κορυφώνονται με τη μαθητική παρέλαση των σχολείων της επαρχίας.

ελασσονα
Έτσι για τρίτη συνεχόμενη χρονιά συμμετείχε και το σχολείο μας με την πλειοψηφία των μαθητών όπου έδωσε μία αξιοθαύμαστη παρουσία, ενώ τα βλέμματα τράβηξαν οι τέσσερις νεαροί του σχολείου μας που ντύθηκαν με τις παραδοσιακές στολές της Θεσσαλίας
Τέλος, να τονίσουμε ότι την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους οι στρατιωτικές και πολιτικές ηγεσίες του τόπου.

Nikon 238_LI Nikon 241_LI Nikon 230