Ενημέρωση για παράσταση Όπερας στα σχολεία

ΔΙΔΩ ΚΑΙ ΑΙΝΕΙΑΣ_σχολεια_afisa

Σας ενημερώνουμε ότι το Κέντρο Πολιτισμού Θεσσαλονίκης της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, σε συνεργασία με το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος και το Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης ανεβάζει σε μια παραγωγή υψηλής καλλιτεχνικής ποιότητας την όπερα «Διδώ και Αινείας», μια από τις γνωστότερες όπερες του κλασικού ρεπερτορίου.

Στόχος της σημαντικής αυτής πρωτοβουλίας στο χώρο της τέχνης, εκτός των άλλων είναι να εισάγει και το εφηβικό κοινό στον κόσμο της όπερας. Για το λόγο αυτό προγραμματίζει σειρά πρωινών παραστάσεων για μαθητές των Γυμνασίων και Λυκείων, στις 14,16,21,22,28 και 30 Μαρτίου 2018, στο Θέατρο της Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών, στις 11 το πρωί.

Μετά το τέλος της κάθε παράστασης θα ακολουθεί 30λεπτη προαιρετική μύηση των μαθητών στον κόσμο της Όπερας από τους συντελεστές της παράστασης και συζήτηση μαζί τους. Οι κρατήσεις ξεκινούν στις 22 Ιανουαρίου, στο τηλέφωνο 2310589175, κ. Σταυρίδου Μαριάννα.

Ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας Παναγιώτης Ζ. Ανανιάδης

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΙΔΩ ΚΑΙ ΑΙΝΕΙΑΣ ΝΕΟ

Κατηγορίες: Εκδηλώσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.